Çağrı merkezi çalışma koşullarının ve çalışanlarının ahp yöntemi ile incelenmesi
Examination of call center working conditions and employees by AHP method
  1. Tez No: 834378
  2. Yazar: TUĞBA DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKÜN ORBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde alternatif ve kriterlerin çoğalması ile karar veren kişi için durum zorlaşmaktadır. Daha kolay karar verilebilmesi için Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri'nden Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılmıştır. Çalışmanın gerçekleştiği Yardım Masası ile ilgili iç müşterinin görüşleri anket ile alınmıştır. Anket ham verileri SPSS ile anlamlı veri haline getirilmiştir. Belirlenen kriterler üzerinde çalışılarak en uygun Yardım Masası personeli özelliklerinin bulunması amaçlanmıştır. Bu çalışma sonuçlarına göre Yardım Masası personelinin seçiminde en önemli kriter“Yazılı ve Sözlü İletişim”olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the proliferation of alternatives and criteria has made decision-making more challenging for individuals. In order to make decision-making easy, Multiple Criteria Decision Making (MCDM) methods are employed. In this study, Analytic Hierarchy Process (AHP), which is one of the MCDM methods, was utilized. The opinions of internal customers regarding the Call Center where the study took place were gathered through a survey. The survey raw data were processed into meaningful data using SPSS. By working on the identified criteria, the aim was to determine the most suitable attributes for Help Desk personnel. According to the results of this study, the most significant criteria in the selection of Call Center personnel was found to be“Written and Oral Communication.”