Hata kavramı ve vergi hukukunda hataların düzeltilmesi usulü
Notion of error and procedure for correction of errors in tax law
  1. Tez No: 834381
  2. Yazar: ALPER TAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu yüksek lisans tezi, hukukta hata kavramı ile özel olarak vergi hukukumuzda hataların düzeltilmesine ilişkin öngörülen usulün araştırılması amacıyla yazılmıştır. Bu konuda çalışma yapılmasının amacı, devletlerle bireyler arasındaki uyuşmazlıkların fazlalığı ile devletlerin gelişmişlik seviyelerinin ters orantılı olması karşısında taraflar arasında uyum sağlanmasının önemine duyulan inançtır. İnceleme konusunun hata düzeltme müessesesi olması sebebiyle çalışmanın ilk bölümünde genel olarak hata kavramının anlamı, hukukumuzda hatalara ilişkin düzenlemeler ve özel olarak vergi hatasından anlaşılması gerekenler incelenmiştir. Hata ve vergi hatası kavramları açıklığa kavuşturulduktan sonra vergi hukuku alanında meydana gelen hataların düzeltilmesi için 213 sayılı Kanun'da özel olarak öngörülmüş idari çözüm yolu olan hata düzeltme müessesesi incelenmiş, son bölümde ise hata düzeltme talebinin reddi durumunda izlenecek yollar izah edilmiştir. Sonuç bölümünde ise görüşler, tespitler ve bazı çözüm önerileri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis was written to investigate the concept of error in law and specifically the procedure for correcting errors in our tax law. The purpose of working on this subject is the belief in the importance of achieving harmony between the parties in the face of the abundance of disputes between states and individuals and the inverse proportionality of the development levels of the states. Since the subject of the study is the error correction institution, in the first part of the study, the meaning of the concept of error in general, the regulations regarding errors in our law and specifically what should be understood from tax error are examined. After the concepts of error and tax error were clarified, the error correction institution, which is an administrative solution specifically foreseen in Law No. 213 for the correction of errors occurring in the field of tax law, was examined, and in the last section, the methods to be followed in case the error correction request is rejected were explained. In the conclusion section, opinions, findings and some solution suggestions are included.