Farklı seramik kalınlıklarının rezin simanın polimerizasyonuna etkisinin mikrosertlik ölçümü ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different ceramic thickness on the polymerization of resin cement by measurement of microhardness
  1. Tez No: 834380
  2. Yazar: DİDEM ESEN ÇİFTÇİBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı seramik blokların ve kalınlıklarının ışıkla polimerize rezin simanın polimerizasyonuna etkisini, polimerizasyondan hemen ve 24 saat sonra yapılan Vickers mikrosertlik ölçümleri ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Üç farklı seramik materyalden (Rezin nano seramik- Lava Ultimate (LU), Lösit ile güçlendirilmiş cam seramik- IPS Empress CAD (IPS), Zirkonyum ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramik- Celtra DUO (CD)) 0,5, 1 ve 2 mm kalınlıklarda örnekler hazırlandı (n=12). Seramik bloklar altında polimerize edilen bir ışıkla polimerize rezin simandan (Calibra Veneer, Denstsply) kontrol grubuyla birlikte 10 grup olucak şekilde toplam 120 adet örnek hazırlandı. Rezin siman örnekleri 6 mm çapında, 1 mm kalınlıkta bir teflon kalıpla hazırlandı ve bir LED ışık cihazı ile 30 sn ışıkla polimerize edildi. Tüm gruplar için hem alt hem üst yüzeylerinden Vickers mikrosertlik cihazı kullanılarak polimerizasyondan hemen ve 24 saat sonra mikrosertlik ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of different ceramic blocks and thicknesses on polymerization of light-cured resin cement, with the measurements of Vickers microchardness performed immediately and 24 hours after polymerization. Materials and Methods: Samples of 0.5, 1 and 2 mm thicknesses were prepared from three different ceramic materials (Resin nano ceramic- Lava Ultimate (LU), Leucitereinforced glass ceramic- IPS Empress CAD (IPS), Zirconium-reinforced lithium silicate glass ceramic- Celtra DUO (CD)) (n =12). A total of 120 samples were prepared from a light-cure resin cement (Calibra Veneer, Denstsply) that was polymerized under ceramic blocks, with 10 groups including the control group. Resin cement samples were prepared with a 6 mm diameter, 1 mm thick teflon mold and light cured for 30 seconds with an LED light device. Microhardness measurements were made immediately and 24 hours after polymerization using a Vickers microhardness device on both the upper and lower surfaces of all groups.