Kurumda kalan alzheimer tanılı bireylerin birinci derece yakınlarının başa çıkma tutumlarını yordayan değişkenlerin incelenmesi
Investigation of variables predicting coping attitudes of first-degree relatives of individuals with alzheimer's disease remaining in the institution
- Tez No: 834405
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırmada kurumda kalan Alzheimer tanısı almış bireylerin birinci derece yakınlarında başa çıkma tutumlarının değerlendirilip, başa çıkma tutumlarının suçluluk ve depresyon, anksiyete düzeyleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır Yöntem:Tanımlayıcı olarak planlanıp yapılan çalışmada, araştırmanın evrenini 2022 yılı itibarıyla İzmir'deki özel huzurevi ve bakım evinde kalan Alzheimer tanısı almış hastaların yakını oluşturmaktadır. Veri toplamak için Sosyodemografik Veri Formu ve, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) Cope Başa Çıkma Tutumları Ölçeği (COPE), Suçluluk Ölçeği (SÖ) Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini 150 Alzheimer tanısı almış bireyin yakını oluşturmuştur. Verilerin analizinde IBM SPSS 22.0 Windows sürümü kullanılmıştır. Tanımlayıcı verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzde dağılımları incelenmiştir. Bulgular: Çalışmada yer alan katılımcıların COPE total puan ortalamaları 159.36±14.52 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Variables Predicting Coping Attitudes of First-Degree Relatives of Individuals with Alzheimer's Disease Remaining in the Institution Purpose: In this study, it was aimed to evaluate the coping attitudes of the first-degree relatives of the individuals diagnosed with Alzheimer's staying in the institution, and to evaluate the coping attitudes in terms of guilt, depression and anxiety levels. Method: In this descriptive study, the population of the research consists of the relatives of Alzheimer's patients who are staying in a private nursing home and nursing home in İzmir as of 2022. Sociodemographic Data Form and Beck Anxiety Inventory (BAS), Cope Coping Attitudes Scale (COPE), Guilt Inventory (SS) Beck Depression Inventory (BDI) were used to collect data. The sample of the study consisted of 150 relatives of individuals diagnosed with Alzheimer's. IBM SPSS 22.0 Windows version was used in the analysis of the data. In the evaluation of descriptive data, number and percentage distributions were examined. Results: It was determined that the COPE total score average of the participants in the study was 159.36±14.52.