Diyabetik bireylerin erişkin bağışıklanma durumları ve zona hastalığı hakkındaki bilgi düzeyinin sorgulanması
Investigation of adult immunization status of diabetic individuals and their knowledge levels about herpes zoster disease
  1. Tez No: 834406
  2. Yazar: NUR KÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada diyabet hastası olan bireylerin aşı farkındalığının ve zona hastalığı hakkındaki bilgi düzeyinin sorgulanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği polikliniğine bir aylık süre zarfında herhangi bir sebeple başvuran 50 yaş ve üstü diyabetik bireyler ile yapılmıştır. Katılımcılara tarafımızca hazırlanan 28 soruluk anket yüz yüze uygulanmıştır. Anket soruları, katılımcıların sosyodemografik bilgilerini, erişkin aşılanma durumlarını, erişkin aşılanma konusundaki genel yaklaşımlarını, erişkin dönemde hangi aşıları olduklarını, zona hastalığı hakkındaki bilgi düzeylerini, zona aşısını bilme durumlarını sorgulamaktadır. Anket çalışmasının tamamlanmasının ardından, elde edilen verileriyle katılımcıların farkındalık durumları değerlendirilmiştir. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS sürüm 25.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the level of knowledge that patients with diabetes have regarding immunization, vaccination, herpes zoster disease, and the herpes zoster vaccine. Materials and Methods: Our study was conducted at the Family Medicine Polyclinics of the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital for a duration of one month. Patients aged 50 and older who had been diagnosed with diabetes were exemined in this study. Patients aged 50 and older who had been diagnosed with diabetes were included in this study. The survey, comprising 28 questions developed by our team, was administered to participants in person under our supervision. The survey covered topics such as participants' sociodemographic information, their history of adult vaccinations, their general attitudes towards adult vaccination, the adult vaccines they had received, their level of knowledge about herpes zoster disease, and their awareness of the herpes zoster vaccine. Subsequently, participants' awareness levels were assessed based on the survey data. All statistical analyses were conducted using IBM SPSS version and 25.0.