Yaygın anksiyete bozukluğu tanılı hastalarda eşlik eden yetişkin ayrılma anksiyetesi bozukluğu sıklığının araştırılması, çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve erişkin bağlanma stilleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the frequency of accompanying adult separation anxiety disorder in patients diagnosed with general anxiety disorder, and investigation of its relationship with childhood traumatic experiences and adult attachment styles
- Tez No: 834427
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENEL ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yaygın anksiyete bozukluğu (YAB), belirli bir nesne, konum, organ, takıntılı düşünce gibi unsurlara odaklanan ve kişide genel bir ruhsal ve fizyolojik stres ile karakterize bir durumdur. Ayrılma anksiyetesi (AA) kişinin bir bağlanma nesnesinden ayrılma durumunda veya ayrılma beklentisi halinde yaşadığı kaygı halidir. Çocukluk çağında ayrılma anksiyetesi bozukluğu (AAB) tanısı alan hastaların yetişkinlikte gerçek bir ayrılık ya da kaygısı yaşadıklarında panik atak durumları yaşadıkları bildirilmiştir ve bu dönemde yaşanılan travmalar ve stres koşullları da anksiyete bozukluğu gelişiminde rol oynar. Çalışmamızda, YAB tanısı ile takip edilen hastalarda yetişkin AAB (YAAB) komorbiditesinin sıklığı, çocukluk çağı travmatik yaşantıların varlığının AAB tanısı ve yetişkin bağlanma stilleri ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza 71 hasta ve sağlıklı 72 kişi dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik ve klinik veri formu, AA Belirti Envanteri, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği ve Beck Anksiyete ölçeği uygulanarak veriler kaydedildi. Anket sonuçları, hasta ve kontrol grubu katılımcılar ve YAAB (+) ve YAAB (-) katılımcılar arasındaki farklar açısından değerlendirildi ve anket sonuçlarının korelasyonları incelendi. Kötü sosyoekonomik durum ile AAB tanısı alma arasında anlamlı ilişki gözlendi. Hasta grubundaki katılımcıların aile dışındaki kişilerden kaynaklanan travmatik olaylara daha fazla maruz kaldıkları gözlenirken YAAB (+) ve YAAB (-) katılımcılar arasında aile dışındaki kişilerden kaynaklanan travmatik olaylarla karşılaşma açısından bir fark gözlenmedi. Kontrol grubundaki katılımcılar ve YAAB (+) bireylerde çocukluklarına dair rahatsız edici anı sahibi olma oranı daha yüksek bulundu. Hasta grubunun çoğu ölçek puanı anlamlı olarak yüksek bulunurken, kontrol grubu içinde bile YAAB (+) katılımcıların birçok anket puanlarının çoğu anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Anket sonuçlarının çoğu birbiriyle aynı yönde koroleydi. Sonuç olarak, AAB tanısı olmamasına rağmen bireyler YAAB belirtileri gösterebilmektedir. Çocukluk çağı travmaları ve sosyoekonomik durum gibi farklı faktörler YAAB gelişimi için önemli risk faktörü olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Generalized anxiety disorder (GAD) is a condition that is characterized with focusing on specific elements such as object, location, organ, obsessive thought, and a general psychological and physiological stress. Separation anxiety (SA) is the state of anxiety experienced by a person in case of separation or expectation of separation from an object that is attached. It has been reported that patients diagnosed with separation anxiety disorder (SAD) in childhood experience panic attacks when they experience real separation or anxiety in adulthood, and traumas and stress conditions during this period also play a role in the development. In our study, we aimed to examine the frequency of adult SAD (ASAD) comorbidity in patients followed up with a diagnosis of GAD, and the relationship between the presence of childhood traumatic experiences and the diagnosis of SAD and adult attachment styles. A total of 71 patients and 72 healthy people were included in our study. Data were recorded from the results sociodemographic and clinical data form, SA Symptom Inventory, Adult Separation Anxiety Questionnaire, Experiences in Close Relationships Inventory II, Childhood Psychological Trauma Scale and Beck Anxiety Scale to the participants. The survey results were evaluated in terms of differences between the patient and control group participants and ASAD (+) and ASAD (-) participants, and the correlations of the survey results were examined. Poor socioeconomic status and being diagnosed with SAD was significantly associated. While it was observed that the participants in the patient group were more exposed to traumatic events caused by people outside the family, no difference was observed between ASAD (+) and ASAD (-) participants in terms of encountering traumatic events caused by people outside the family. The rate of having disturbing memories about their childhood was found to be higher in participants in the control group and ASAD (+) individuals. While most scale scores of the patient group were found to be significantly higher, most of the survey scores of ASAD (+) participants were found to be significantly higher even in the control group. Most of the survey results were correlated. In conclusion, individuals may show symptoms of SAD despite not being diagnosed with ASAD. Different factors such as childhood traumas and socioeconomic status are important risk factors for the development of ASAD