Yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) uygulanan paranazal kanserli olgularda konformite indeks (Cİ) ve homojenite indeks (Hİ) değerlerinin portal dozimetri sonuçlarının ortalama ve kompozit gama degerleri ile karşılaştırılması
Comparison of conformity index (Cİ) and homogeneity index (Hİ) values with mean and composite gamma values of portal dosimetry results in paranasal cancer cases receiving intensity modulated radiotherapy (YART)
- Tez No: 834428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SUAT ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu proje çalışmasında; 2009-2020 yılları arasında Çukurova üniversitesi Balcalı Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında 30 tane paranazal tümörlü tanılı olgu alınmıştır. Olguların GTV(Gros Tümür hacim),CTV,(Klinik Hedef Hacim) PTV(Planlanan Hedef Hacim), ve bu hacimlere komşu riskli organlar radyasyon onkoloğu tarafından RTOG atlasının önerileri ile konturlama yapılmıştır. Radyasyon fizikçileri tarafından 30 hastaya YART tedavi planı kullanılmıştır .Tedavi planları Doz Volüm Histogramı (DVH) external beam planing 15.6.8 tedavi planlama sisteminde oluşturulmuştur. Hedef hacmine verilecek radyoterapi dozları radyasyon onkologları tarafından hastalığın evresine göre belirlenmiştir. DVH planları total doz 45Gy,50Gy,60Gy ve günlük fraksiyon dozu1,8 Gy - 2,0 Gy olacak şekilde oluşturulmuştur. YART uygulanmasının doğruluğunun araştırılması gerekmektedir. Bu amaçta çalışmamızda portal dozimetre ve gama analizi yöntemi sonuçları değerlendirilmiş olup ortalama ve kompozit gama indeksleri sırasıyla %99,4 ve %95,5 olup, istenen normal değerlere (%95) göre uygun bulunmuştur. Elde ettiğimiz verilere göre ortalama ve kompozit gama değerleri arasında yüksek bir kolerasyon olduğunu saptandı (r= 0,749). Yapılan planların uygunluğu ise ; ICRU83 raporundaki verilen değerler ile çalışmamızdaki Konformite İndeks (CI) ve Homojenite İndeks (HI) sonuçlarının karşılaştırılması ile sağlanmıştır. Çalışmamızda HI ve CI .ortalamadeğerleriICRU 83'e raporu ile karşılaştırıldığında uyumlu bulunmuştur.( HI 0,063 ve CI 0,0923) ayrıca HI ve CI ile kompozit ve ortalama gama degerleri arasında yapılan karşılaştırılmalarda istatiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilemedi. Yalnızca CI ile ort.gamadegerleri arasında negatif bir ilişki ( r= -0,152) ters yönde bulunmuştur. Araştırmamızda YART uygulanan olguların planlarının değerlendirilmesin de kullanılan HI , CI ile tedavi öncesi kullanılan gama analizinde elde edilen değerlerin arasında bir ilişki olmadığı ve birbirinden bağımsız faktörler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Project work; Between 2009 and 2020, 30 cases diagnosed with paranasal tumors were taken at the Radiation Oncology Department of Çukurova University Balcalı Research Hospital. GTV (Gross Tumor Volume), CTV, (Clinical Target Volume), PTV (Planned Target Volume), and risk yorgan sadj acent to these volumes were contoured by the radiation oncologist in accordance with there commendations of the RTOG atlas. IMRT treatment plans were used by radiation physicists for 30 patients. Treatment plans were created in the Dose Volume Histogram (DVH) external beam planning 15.6.8 treatment planning system. Radio therapy doses to be given to the target volume were de termined by radiation oncologists according to the stage of the disease. DVH plans were created so that the total dose was 45 Gy, 50 Gy, 60 Gyand the daily fraction dose was 1.8 Gy - 2.0 Gy. Theaccuracy of IMART application needs to be investigated. For this purpose, portal dosimetry and gamma analysi smethod results weree valuated in our study, and the avera geand composite gamma indexe swere 99.4% and 95.5%, respectively, and were found to be appropriate compared to the desired normal value (95%).Accordingto the data we obtained, it was determined that there was a high correlation between the avera geand composite gamma values (r = 0.749). The suitability of the plansmade is; This was achieved by comparing the values given in the ICRU83 report with the Conformity Index (CI) and Homogeneity Index (HI) results in our study.In ourstudy, theme anvalues of HI and CI werefoundto be compatible when compared with the ICRU 83 report. (HI 0.063 and CI 0.0923). Moreover, nostatistically signifi cant results were obtained in the comparisons made between HI and CI and co posite and mean gamma values. Only a negative relation ship (r = -0.152 because it is negative) was found in the opposited irection between the CI and the average gamma values. Inourresearch, HI and CI were de termined to be in dependent factorsby gamma analysis in thee valuation of treatment plansus ing IMRT.