145 numaralı Mühimme Defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (s.261-372)
Transcription and assessment of Mühimme Notebook no.145 (Page range 261-372)
  1. Tez No: 834453
  2. Yazar: MUHİTTİN İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
Divan-ı Hümâyûn, Osmanlı Devleti'nde Padişah başkanlığında toplananarak inceleme, karar alma ve yürütme organı olarak görev görürdü. Burada siyasi, askeri, sosyal ve iktisadi gibi her türlü konu görüşülüp bir karara bağlanırdı. Alınan kararlar padişah tarafından onaylanır onaylanmaz bir suretleri deftere kaydedilirdi. Tutulan bu defterlere 17. yüzyılın sonlarından itibaren mühimme adı verilmiştir. Mühimme defterleri Osmanlı Tarihini doğru ve tarafsız bir şekilde ortaya koyan ana kaynak niteliğindedir. Mühimme defterleri, Divan-ı Hümâyûna başkanlık yapan devlet görevlisine göre dört farklı şekilde gruplandırılmıştır. Bunlardan birincisi, Padişah İstanbul'da iken Sadrazam başkanlığında toplanan divanda alınan kararların yazıldığı defterler, İkincisi padişah ve sadrazamın birlikte İstanbul'da olmadığı zaman sadaret kaymakamının başkanlık ettiği divanda alınan kararların kaydedildiği defterler, üçüncüsü Ordu mühimmesi adı altında seferde tutulan defterler, dördüncüsü de Sadrazam seferde iken Rikâb-ı hümâyûn kaymakamının başkanlık ettiği divanda alınan kararların yazıldığı rikap mühimmeleridir. Transkripsiyon ve değerlendirilmesi yapılan 145 nolu mühimme defterinin 261-372 sayfa aralığı, Sultan I. Mahmud döneminin 1739 yılına ait siyasi askeri, iktisadi ve sosyal alanlardaki hükümleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The“Divan-ı Hümâyûn”served as the examining, decision-making, and executive body in the Ottoman Empire, convened under the presidency of the Sultan. It discussed various subjects, including political, military, social, and economic matters, and reached decisions that were recorded in a register as soon as they were approved by the Sultan. These recorded registers were called“mühimme”from the late 17th century onwards and were considered primary sources presenting an accurate and impartial account of Ottoman history. The“mühimme”registers were classified into four different groups, depending on the government official presiding over the Divan-ı Hümâyûn. The first group consisted of registers in which decisions were written during the Sultan's presence in Istanbul, under the presidency of the Grand Vizier. The second group included registers in which decisions were recorded when both the Sultan and Grand Vizier were absent from Istanbul, and the deputy of the Grand Vizier led the sessions. The third group comprised registers kept during military campaigns, known as“Ordu mühimmesi.”The fourth group was called“Rikap mühimmeleri”and contained decisions made during the Grand Vizier's absence, with the deputy of the Rikâb-ı hümâyûn Chief presiding over the meetings. The 145th numbered“mühimme”register, transcribed and evaluated within pages 261 to 372, contains political, military, economic, and social rulings from the reign of Sultan Mahmud I in the year 1739.