The implications of social media usage on voting behaviorsand decisions: A study on first-time voters in Turkey
Sosyal medya kullanımının oy verme davranışları ve kararlar üzerindeki etkisi: Türkiye'de ilk kez oy verenler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 834452
  2. Yazar: IMANE SEDRATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
21. yüzyılda sosyal medya, günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Eğlence, iş, eğitim ve siyaset dahil olmak üzere tüm sektörler ve alanlar ona bağlı hale gelmiştir. Sosyal medya, bilgi ve etkileşim kaynağı olarak ele alınmakta ve siyasi partiler fikirlerini ya da gelecek projelerini seçmenlerin kalplerine ve zihinlerine kazanmak adına sosyal medyayı seçim kampanyaları sırasında kullanmaktadır. Böylece, dijital yerliler siyaseti ekranları aracılığıyla keşfetmeye ve anlamaya başlamıştır. Bu tez araştırması, Türkiye'de ilk kez oy kullanacak seçmenlerin oy verme konusundaki sosyal medya etkileşimlerine ve davranışlarına odaklamaktadır. Tezin amacı, sosyal medya kullanımının Türkiye'deki ilk kez oy kullanacak seçmenlerin siyasi bilgisi, siyasi katılımı ve oy verme davranışları üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu tez kapsamında, nicel araştırma yaklaşımını benimseyen kapsamlı bir anket geliştirilmiştir. Gerekli veri anket aracılığıyla toplanmış ve araştırma sorularını ele almak ve hipotezleri değerlendirmek için SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki, Türkiye'de ilk kez oy kullanacak seçmenler arasında sosyal medya kullanımının siyasi bilgi ve katılım ile önemli pozitif bir ilişkisi vardır ve nihayetinde oy verme davranışını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, social media has become a crucial part of our everyday lives. All sectors and fields have become dependent on it, including entertainment, business, education, and politics. Social media has been a source of information and interaction, and political parties make use of social media to deliver their ideas or future projects to win the hearts and minds of the voters during electoral campaigns. Therefore, digital natives started discovering and understanding politics through their screens. This thesis research focuses on how first-time voters in Turkey interact and behave on social media regarding voting. Its aim is to study the implications of social media usage on first-time voters' political knowledge, political participation, and voting behavior. A comprehensive survey was developed as a means to implement the quantitative research approach. The needed data was gathered via the survey and analyzed through SPSS in order to address the research questions and evaluate the hypotheses. The results generally indicate that social media usage among first-time voters in Turkey has a significant positive relationship with their political knowledge and participation, and eventually their voting behavior.