The effects of technological developments on renewable energy
Teknolojik gelişmelerin yenilenebilir enerjiler üzerine etkisi: Türkiye örneği
- Tez No: 834461
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Enerji, ülkelerin sanayileşmesi, toplumların sosyoekonomik gelişimi ve bireylerin yaşamlarının kolaylaştırılması için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle kullanılan enerjinin erişilebilir, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir olması gerekmektedir. Buna karşın, enerji ile ilgili faaliyetler uzun vadede yerel, bölgesel ve küresel birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Enerji maliyeti, enerji verimliliği ve çevresel etkiler gözlemlenen başlıca sorunlardan bazılarıdır. Gerek enerji sektörüne ilişkin bu önemli zorluklar gerekse özellikle son yıllarda artan aşırı nüfus, yenilenebilir enerji kaynakları alanında yapılan çalışmaları artırmıştır. Yenilenebilir enerjiler, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını yerli kaynaklardan karşılayarak dışa bağımlılıklarının azaltılmasında, kaynakların çeşitlendirilmesi sonucu sürdürülebilir enerji kullanımında ve enerji tüketiminin çevreye verdiği zararın en aza indirilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu çalışma, Türkiye'de teknolojik gelişmelerin yenilenebilir enerji üretimine katkısını ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle bu çalışma teknoloji ve yenilenebilir enerji üretimi arasındaki nedensel ilişkiyi araştırmak için 1980-2022 yılları arasında Türkiye'ye ait yıllık zaman serisi verilerini kullanmaktadır. Bu çalışmada veri analizi için Augmented Dickey-Fuller (ADF) (1981), Phillips-Perron (PP) (1988), Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS) (1992) ve Ng-Perron (2001) testleri uygulanmıştır. Uzun dönemde teknolojik gelişme ile yenilenebilir enerji arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüş; ayrıca kısa dönemde yenilenebilir enerji üretimi ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is vital for one the industrialization of countries, the socioeconomic development of societies, and facilitating of life of individuals. For this reason, the energy used must be accessible, affordable, and sustainable. Despite that, energy-related activities bring several long-term local, regional, and global issues. Energy cost, energy efficiency, energy security, and environmental impacts are some of the main problems observed. Both these significant challenges related to the energy sector and the rising overpopulation, especially in recent years, have increased the studies on renewable energy resources. Renewable energies have an essential role in reducing the external dependency of countries by meeting their energy needs from domestic resources, sustainable energy use as a result of diversification of resources, and minimizing the damage to the environment from energy consumption. The study aims to measure technological developments' impact on Türkiye's renewable energy production. Therefore, this study uses annual time series data on Türkiye from 1980-2022 to investigate the causal link between technology and renewable energy production. This study applies Augmented Dickey-Fuller (ADF) (1981), Phillips-Perron (PP) (1988), Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS) (1992) and Ng-Perron (2001) tests for data analysis. In the long run, it has been found that there is a significant positive relationship between technological development and renewable energy; in addition, it has been found that there is a bidirectional causality relationship between renewable energy production and economic growth in the short term.