Investigating the roles of psychological control and parental maladaptive perfectionism on the relationship between parental separation anxiety and obsessive-compulsive symptoms among adolescents
Ebeveyn ayrılık kaygısı ve ergenlerdeki obsesif-kompulsif belirtileri arasındaki ilişkide psikolojik kontrol ve ebeveyn uyumsuz mükemmeliyetçilik rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 834460
  2. Yazar: BERKE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN, DOÇ. DR. EMRAH KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveyn ayrılık kaygısı ile ergenlerdeki obsesif-kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik kontrol ve ebeveyn uyumsuz mükemmeliyetçilik rolünü incelemektir. Sunulan modelin hipotezi, ebeveyn uyumsuz mükemmeliyetçiliğinin, ebeveyn ayrılma kaygısı ile obsesif-kompulsif semptomlar arasındaki ilişkiye aracılık eden psikolojik kontrol dolaylı etkisini düzenlemesidir. Araştırmaya 198 ergen-anne ikilisi katılmıştır. Veriler Qualtrics aracılığıyla sosyal medyadan toplanmıştır. Anneler Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Anketi (YAA) ve Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği'ni (FÇBMÖ) doldururken, ergenler Psikolojik Kontrol Ölçeği (PKÖ) ve Obsesif-Kompulsif Ölçeği-Çocuk Formunu doldurmuştur. Veriler SPSS programında Moderated Mediation Analiz (Model-7) ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre ebeveyn uyumsuz mükemmeliyetçiliği, psikolojik kontrolün ebeveyn ayrılık kaygısı ve obsesif-kompulsif belirtiler üzerindeki dolaylı etkisini düzenlememektedir. Ancak, ebeveyn ayrılık kaygısının obsesif-kompulsif belirtiler üzerindeki doğrudan etkisi anlamlıdır. Öte yandan, ebeveyn ayrılık kaygısı ile psikolojik kontrol arasındaki ilişki anlamlı ve pozitiftir. Psikolojik kontrol ile obsesif-kompulsif semptomlar arasındaki ilişki de anlamlı ve pozitiftir. Sonuçlar, ebeveyn uyumsuz mükemmeliyetçiliğinin ebeveyn ayrılık kaygısı ve obsesif-kompulsif semptomlar üzerindeki psikolojik kontrolün dolaylı ilişkisi üzerindeki koşullu rolünün anlamlı olmamasına rağmen, bu çalışmada araştırılan psikolojik kontrolün ve ebeveyn ayrılık kaygısının ergen çocuklarında görülen obsesif-kompulsif semptomlar ile olan ilişkisi, ebeveyn faktörlerinin obsesif-kompulsif belirtiler açısından önemli bir risk faktörü olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the roles of psychological control and parental maladaptive perfectionism on the relationship between parental separation anxiety and obsessive-compulsive symptoms. The proposed model hypothesized that parental maladaptive perfectionism moderates the relationship between parental separation anxiety and obsessive-compulsive symptoms via psychological control.198 adolescent-mother dyads participated to the study. Data was collected from social media via the Qualtrics. While parents filled Adult Separation Anxiety (ASA-27) and Frost Multi-dimensional Perfectionism Scale (FMPS), adolescents completed Psychological Control Scale–Youth Self-Report (PCS-YSR) and Obsessive-Compulsive Inventory-Child Version (OCI-CV). The data was analyzed with Moderated Mediation Analysis (Model-7) in SPSS. According to results, parental maladaptive perfectionism did not moderate the indirect effect of psychological control on parental separation anxiety and obsessive-compulsive symptoms. However, direct effect of parental separation anxiety on obsessive-compulsive symptoms was significant. On the other hand, relationship between parental separation anxiety and psychological control was significant and positive. Link between psychological control and obsessive-compulsive symptoms was also significant and positive. Results indicate that although conditional effect of parental maladaptive perfectionism on the indirect relationship of psychological control on parental separation anxiety and obsessive-compulsive symptoms was not significant, parental elements that investigated in this study might be important risk factor for obsessive-compulsive symptoms among adolescents.