Biyojenik gümüş nanoparçacık sentezi ve karakterizasyonu
Biogenic silver nanoparticle synthesis and characterization
- Tez No: 834462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN HORZUM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tez çalışması kapsamında sulu ortamda indirgeyici ve stabilize edici ajan olarak mikroalglerden Spirulina sp. ve makroalglerden C. barbata türleri kullanılarak gümüş nanoparçacıkları (Ag NP) sentezlenmiştir. Ag öncüllerinin (nitrat ve asetat) ve indirgeyici maddelerin (alg bazlı toz ve nanolif) Ag NP'lerin boyutu ve şekli üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ag NP sentezini optimize etmek için temas süresi, indirgeyici madde miktarı, pH seviyeleri ve sıcaklık gibi çeşitli parametreler incelenmiştir. Sentezlenen Ag NP'ler, Ultraviyole-Görünür (UV-Vis) spektroskopisi, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Parçacık Boyutu Analizi, Fourier Dönüşümü Kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve X-Işını Kırınımı (XRD) ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, silver nanoparticles (Ag NPs) were synthesized using Spirulina sp. from microalgae and C. barbata from macroalgae species as reducing and stabilizing agents in an aqueous environment. The effect of Ag precursors (nitrate and acetate) and reducing agents (algae-based powder and electrospun fiber) on the size and shape of Ag NPs was investigated. Various parameters such as contact time, amount of reducing agent, pH levels, and temperature were screened to optimize Ag NPs synthesis. The resulting Ag NPs were characterized by Ultraviolet-Visible (UV-Vis) spectroscopy, Scanning Electron Microscopy (SEM), Particle Size Analysis, Fourier Transform Infrared spectroscopy (FTIR), and X-Ray Diffraction (XRD).