Abdulla Kadiri'nin romanlarında sosyal ve kültürel meseleler
Social and cultural issues in Abdulla Kadiri's novels
  1. Tez No: 834536
  2. Yazar: NULİFAR KADİROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV SINAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Özbek edebiyatı, içinde büyük bir tarihi barındırmaktadır. Modern Özbek edebiyatının kökleri tüm Türk dünyasını etkileyen yazar, şair, sanatçıları kapsamaktadır. Nitekim ünü ülke sınırlarını aşmış Özbek yazarlardan biri de Abdulla Kadiri'dir. Yazar, kaleme aldığı romanlarıyla Özbek edebiyatında düzyazı türünün oluşmasına ve gelişmesine öncülük etmiştir. Bu çalışma, Abdulla Kadiri'nin romanlarındaki sosyal ve kültürel meselelerin tespit edilmesi ve değerlendirilmesi üzerinedir. Giriş bölümünde konunun seçilme sebebi, gayesi ve önemi, araştırmanın amacı gibi konular hakkında açıklamalar yapılmıştır. Birinci bölümde tarihi roman, tarihi romanın ortaya çıkışı, tarihi romanın tanımı ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Ardından Özbek edebiyatının oluşum ve gelişim sürecinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Abdulla Kadiri'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde romanlar, olay örgüsü ve vak'ası, kişiler, mekân, zaman ve bakış açısı gibi yapısal özellikleri bakımından ana hatlarıyla incelenerek değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde yazarın ele alınan romanlarındaki sosyal meseleler, beşinci bölümde ise romanlardaki kültürel meseleler tespit edilmiştir. Çalışma, sonuç ve kaynakça bölümleri ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Uzbek literature contains a great history. The roots of modern Uzbek literature includes writers, poets and artists who influenced the entire Turkish world. As a matter of fact, one of the Uzbek writers whose reputation has crossed the borders of the country is Abdulla Kadiri. The author pioneered the formation and development of the prose genre in Uzbek literature with his novels. This study is about identifying and evaluating social and cultural issues in Abdulla Kadiri's novels. In the introduction part, explanations were made about the subjects such as the reason for choosing the subject, its purpose and importance. In the first part, information is given about the historical novel, the emergence of the historical novel, the definition and characteristics of the historical novel. Then the formation and development process of Uzbek literature is mentioned. In the second part, information about Abdulla Kadiri's life, works and literary personality are given. In the third part, the novels were examined and evaluated in general terms in terms of their structural features such as plot and event, people, place, time and point of view. In the fourth part, social issues in the author's novels are identified, and in the fifth part, cultural issues in the novels are identified. The study is concluded with the conclusion and bibliography sections.