Yarım Ay dergisinde yayımlanan telif-tefrika roman ve hikâyeler
Original and serialized novels and stories published in Yarım Ay magazine
- Tez No: 834535
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV SINAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
14 Şubat 1935-Mayıs 1945 tarihleri arasında 187 sayı yayımlanan Yarım Ay dergisi, Cumhuriyet tarihinin önemli dergilerinden biridir. Bu çalışma, Yarım Ay dergisinde yayımlanan telif-tefrika roman ve hikâyeler üzerinedir. Çalışmada Yarım Ay'ın Türk dergiciliği ve edebiyatı için yeri ve önemi anlatılmış, dergide yayımlanan telif-tefrika roman ve hikâyeler incelenmiştir. Tezin Giriş bölümü dergi hakkında yapılan çalışmaları ve derginin sayılarının bulunma sürecini içermektedir. I. Bölüm'de Türk edebiyatında dergicilik ve tefrika geleneği hakkında bilgi verilmiştir. Türk edebiyatında dergicilik, Cumhuriyet öncesi ve sonrası olarak ele alınarak kendi içinde alt başlıklara ayrılmıştır. II. Bölüm'de derginin künye bilgileri, şekil ve içerik özellikleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Yine II. Bölüm derginin imtiyaz sahibi olan yayınevi, derginin yazı kadrosu ve idari kadrosu hakkında ayrıntıları da içermektedir. III. Bölüm, dergide yayımlanan telif-tefrika roman ve hikâyelerin incelendiği bölümdür. Bu bölümde dergide yayımlanan tefrika roman ve hikâyeler verilerek eserlerden telif olanları ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, eserler kronolojik tasnife tâbi tutulmuştur. Sonuç kısmında ise Yarım Ay'da yayımlanan telif-tefrika roman ve hikâyelerin incelenmesi sonucu varılan yargılar bulunmaktadır. Yine bu bölümde derginin tefrika roman ve hikâye tarihindeki yeri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Published for 187 issues between 14 February 1935 and May 1945, Yarım Ay magazine is one of the important magazines of the Early Republican history. This study focuses on the novels and stories published in Yarım Ay magazine. In the study, the place and importance of Yarım Ay for Turkish magazine publishing and literature are explained, and the original-fictional novels and stories published in the magazine are analysed. The Introduction of the thesis includes the studies about the magazine and the process of finding the issues of the magazine. In Chapter I, information about magazine publishing and the tradition of serialisation in Turkish literature is given. Magazine publishing in Turkish literature is analysed as before and after the declaration of the Republic and divided into subheadings. In Part II, general information about the imprint information, form and content features of the magazine is given. Part II also includes details about the publishing house, which are the concessionaire of the journal, the editorial staff and the administrative staff of the journal. Part III is the section in which the original and serialised novels and stories published in the journal are analysed. In this section, the novels and stories published in the magazine are given, the original works are examined in detail, and the works are subjected to chronological classification. In the conclusion section, the judgements reached as a result of the analysis of the original and serialised novels and stories published in Yarım Ay are presented. Again in this section, the place of the magazine in the history of Turkish fiction and short stories is revealed.