Atrial yüksek hız epizotları (AHRE) saptanan pacemaker implante edilmiş hastalarda sessiz nörolojik iskeminin araştırılması
Investigation of silent neurological ischemia in patients with pacemaker implanted with atrial high speed episodes (AHRE)
  1. Tez No: 834567
  2. Yazar: AHMET ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Atrial yüksek hız epizotları (AHRE) kılavuzlarda yerini yakın zamanda almış sadece implante edilebilir kardiyak cihazlar tarafından tespit edilebilen taşiaritmi ataklarıdır. Genellikle asemptomatik olup tanımı ve süresi konusunda birçok çalışmada farklı tanımlamalar yapılmıştır. Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) 2020 AF kılavuzunda AHRE, cihaz programlı hız kriteri için ≥ 175 vuru/dk ve süre kriteri için ≥ 5 dakika şeklinde tanımlanmıştır. AHRE'nin iskemik inme, emboli ve klinik olarak AF'yi artırdığı gösterilmiş olsa da henüz net bir şekilde ortaya konulamamıştır. Çalışmamızda sessiz nörolojik iskeminin belirteci olan NSE (nöron spesifik enolaz) düzeyleri ile AHRE arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamız prospektif bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Çalışmamıza Ocak 2021 – Haziran 2022 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Aritmi Polikliniğine başvuran, daha önceden herhangi bir zamanda kalıcı kalp pili implante edilmiş tarafımızca belirlenen dahil etme ve dışlama kriterlerine uyan 80 AHRE hastası dahil edilmiştir. Kontrol grubu için Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Aritmi Polikliniğine başvuran, daha önceden herhangi bir zamanda kalıcı kalp pili implante edilmiş tarafımızca belirlenen dahil etme ve dışlama kriterlerine uyan AHRE dahil herhangi bir aritmisi olmayan hastalar dahil edilmiştir. Son 6 ay içerisinde AHRE tespit edilen hastalardan son 72 saat içinde AHRE atağı geçiren hastaların NSE (nöron spesifik enolaz) düzeylerine bakılmıştır. Artan AHRE süresi ile NSE düzeyi arasında ilişki incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen bireyler AHRE süresine göre alt gruplara ayrıldı. Grup 1 (AHRE olmayan) 80 (%50,0), Grup 2 (AHRE süresi
Özet (Çeviri)
Objective: Atrial high rate episodes (AHRE) are tachyarrhythmia attacks that can only be detected by implantable cardiac devices and have recently been included in the guidelines. It is generally asymptomatic and different definitions have been made in many studies regarding its definition and duration. In the European Society of Cardiology (ESC) 2020 AF guideline, the AHRE device-programmed rate criterion is defined as ≥ 175 bpm and the duration criterion is ≥ 5 minutes. Although AHRE has been shown to increase the risk of ischemic stroke, embolism and clinical AF, it has not yet been clearly demonstrated. In our study, we aimed to show the relationship between NSE (neuron specific enolase) levels, which are indicators of silent neurological ischemia, and AHRE. Patient and Method: Our study is a prospective case-control study. Our study included 80 AHRE patients who applied to the Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Cardiology Arrhythmia Polyclinic between January 2021 and June 2022, and who had a permanent pacemaker implanted at any time before and met the inclusion and exclusion criteria determined by us. For the control group, patients who applied to the Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Cardiology Arrhythmia Polyclinic, who had previously had a permanent pacemaker implanted at any time, and who met the inclusion and exclusion criteria determined by us and did not have any arrhythmia, including AHRE, were included. NSE (neuron specific enolase) levels of patients with AHRE detected in the last 6 months and those who had an AHRE attack within the last 72 hours were examined. The relationship between increasing AHRE duration and NSE level was examined. Results: Individuals included in the study were divided into subgroups according to AHRE duration. There were group 1 (non-AHRE) 80 (50,0%), Group 2 (