ÖBA üzerinden gerçekleştirilen uzaktan hizmet içi eğitim faaliyetlerine yönelik öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Investigation of teachers' views on distance in-service training activities conducted through The TIN
- Tez No: 834566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH AÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada mesleki çalışma (seminer) dönemlerinde Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden gerçekleştirilen uzaktan hizmet içi eğitim (HİE) faaliyetlerine yönelik öğretmen görüşleri incelenmiştir. Çalışma, karma araştırma yaklaşımlarından gömülü (içe yerleşik) desenle yürütülmüştür. Araştırmanın nicel kısmındaki veriler faaliyet katılım anketi ile genel tarama modeli kullanılarak elde edilmiştir. Desenin ağırlıklı yönü olan nitel kısmında ise olgubilim doğrultusunda görüşmeler yapılmıştır. Anket verilerinin sonuçlarının da dâhil edildiği detaylı ve derinlemesine görüşmeler yaparak genellemelere ulaşmak amaçlanmıştır. Araştırmanın genel sonuçlarına göre, öğretmenlerin HİE faaliyetlerinin uzaktan yapılmasına yönelik olumlu görüşlere sahip oldukları gözlemlenmektedir. Öğretmenler, ÖBA uzaktan HİE faaliyetlerine ilişkin müspet ve yapıcı yorumlarda bulunmuşlardır. ÖBA uzaktan hizmet içi eğitim (UHİE) platformuna yönelik olumlu ve olumsuz yönler çalışmanın temel bulgularını oluşturmuştur. Öğretmenlerin görüşlerinde zaman ve mekân esnekliği, alan uzmanları, ekonomiklik, eğitimlerin çeşitliliği gibi unsurlar ÖBA'nın sağlamış olduğu avantajlar olarak öne çıkmaktadır. Öte yandan etkileşim yetersizliği, tek düze anlatımlar, branş odaklı eğitimlerin sayısının azlığı gibi konularda yetersizlikler söz konusudur. Öğretmenlerin ÖBA platformundaki eğitim içeriklerine ilişkin tercihleri cinsiyet, okul kademeleri, eğitim dönemleri, eğitim süreleri ve eğitim türleri değişkenleri bakımından incelenmiştir. Cinsiyet ve okul kademelerinin eğitim tercihlerini etkilemediği bulgulara yansımıştır. Nicel bulgulardan, kısa süreli ve mesleki bilgi odaklı eğitimlerin daha çok tercih edildiği anlaşılmaktadır. Nitel bulgulara göre ise öğretmenler eğitim tercihlerini etkileyen faktörler olarak kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sunmak, zamandan tasarruf sağlamak ve güncel bilgiler faktörlerini öne sürmektedir. Katılımcılar, ÖBA platformunun psikoloji ve iletişim becerileri ve branş/alan bilgisi gibi konularda gelişimlerine katkı sunduğunu belirtmişlerdir. Katılımcılar tarafından ÖBA uzaktan HİE faaliyetlerinin geliştirilmesi adına senkron etkinlikler eklenmesi, uzman eğitimcilerin dâhil edilmesi, ihtiyaçlara yönelik anket çalışmaları, belge, ödül gibi teşvik edici uygulamalar, branş, okul türü ve okul kademesine yönelik eğitimlerin ve öğretmenlerin psikolojisine destek amaçlı içeriklerin platforma dâhil edilmesi şeklinde görüş ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, teachers' views on distance in-service training activities conducted through the Teacher Information Network (TIN) during professional study (seminar) periods were examined. The study was conducted with an embedded design, one of the mixed research approaches. The data in the quantitative part of the study were obtained by using the general survey model with the activity participation questionnaire. In the qualitative part, which is the predominant aspect of the design, interviews were conducted in line with phenomenology. It is aimed to reach generalizations by making detailed and in-depth interviews, including the results of the survey data. According to the general results of the study, it is observed that teachers have positive views towards distance in-service training activities. Teachers made positive and constructive comments about the distance in-service training activities of The TIN. The positive and negative aspects of the Teacher Information Network distance in service training platform constituted the main findings of the study. In the opinions of teachers, factors such as flexibility of time and place, field experts, affordability, and diversity of trainings stand out as the advantages provided by The TIN. On the other hand, there are inadequacies in issues such as lack of interaction, monotonous lectures, and the low number of branch-oriented trainings. The preferences of the teachers for the educational content in the TIN platform were examined in terms of gender, school levels, education lengths and education types variables. It is reflected in the findings that gender and school levels do not affect education preferences. Quantitative findings show that there is more participation in trainings when they are short-term and vocational knowledge-oriented trainings According to qualitative findings, teachers cited contributing to their personal and professional development, saving time and up-to-date information as factors affecting their training preferences. Participants stated that the TIN platform contributed to their development in areas such as psychology and communication skills and branch/field knowledge. Participants put forward opinions and suggestions for the development of TIN distance in service training activities such as adding synchronous activities, including expert trainers, surveys for needs, incentive practices such as documents and awards, trainings for branch, school type and school level, and content to support teachers' psychology.