Popüler kültür ve mahremiyetin dönüşümü muhafazakarlığın görünürlük arzusu (Aysha Dergisi örneği)
Popular culture and transformation of privacy the visibility desire of conservatism (Example of Aysha Magazines)
  1. Tez No: 834610
  2. Yazar: MUHAMMET METİN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYHAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Kültür, sosyal bilimler perspektifinden sahip olunan yaşam biçimi olarak tanımlanmaktadır. Kültürün insana bakan yönü onun eğitimi, kültürel kodlarla donatılması ve kültürel işaretleri okuma yeteneği yüklenmesini kapsamaktadır. Sosyoloji disiplini açısından kültür; belli bir topluma özgü olup sosyal sınıfları gerektirmekte ve inanç olgusu ile çok sıkı bir ilişki içinde bulunmaktadır. Aydınlanma ve modernite, kültür olgusunu seküler bir zemine çekerek onu dini bağlarından koparmış, gündelik hayatın işleyişi içinde endüstriyel bir ürüne dönüştürmüştür. II. Dünya Savaşı sonrası süreçte ABD tarafından kapitalizme eklemlenerek haz ve kar aracı olarak biçimlendirilen popüler kültür, tüketim ve gösteri toplumlarının oluşmasını sağlamıştır. Türkiye'de seküler kesim 1950'li yıllarla birlikte popüler kültür takipçisi olmuş ve ABD yaşam tarzını taklit etmeye yönelmiştir. H-R-M kökünden Arapça bir ifade olan mahrem kavramı gizli ve saygın anlamlarına gelmektedir. Mahremiyet olgusu dini alanda insanın uyması gereken ilahi sınırları işaret ederken, tarihin ilk ve tek dindışı medeniyeti olan Batı Avrupa Medeniyeti ile birlikte ilahi sözleşmeden koparılarak sosyal sözleşme çerçevesinde insanın sahip olduğu haklar olarak seküler bir zeminde yeni bir tanıma kavuşturulmuştur. Dini zeminde gizlilikte ifadesini bulan mahremiyet olgusu, seküler zeminde popüler kültür ile birleşerek gösteriye konumlanmıştır. 1980 sonrası süreçte muhafazakâr kesim siyasi ve iktisadi alanda güçlenme ile birlikte popüler kültüre yanaşmaya başlamış ve adım adım önce tesettür markaları, ardından tesettür modası ve defileleri, en son 2010'lu yılların ilk dönemi ile birlikte tesettür moda dergileri piyasaya sürülmüştür. Araştırma, mahremiyetin saygınlığını gizlilikten gösterişe dönüştüren sosyolojik ilişkilerin taşıdıkları anlamlara ulaşmayı amaçlamıştır. Nitel araştırma tekniklerinden doküman inceleme yönteminin kullanıldığı çalışmada örneklem olarak tesettür modası alanında yayın yapan Aysha Dergisi'nin 2013-2023 yılları arası yayınları seçilmiştir. Araştırma sonucunda; muhafazakâr toplumun kendi norm sistemini ayakta tutmayı başaramadığı, alternatif bir modernite oluşturmak yerine seküler dünyadan meşruiyet aramaya yöneldiği, seküler modernite ile dini alanı postmodern yaklaşım ve popüler kültür üzerinden bir araya getirmeye çalıştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is defined as a life style from the perspective of social sciences. The human-facing aspect of culture that looks at his education, equipping with cultural codes and it includes the ability to read cultural signs. Culture from the point of view of the discipline of sociology; it is specific to a certain society and requires social classes and a very close relationship with the phenomenon of faith inside. The Enlightenment and modernity drew the phenomenon of culture to a secular ground, making it religious that tore it from its bonds and turned it into an industrial product in the functioning of daily life. It was added to capitalism by America in the time of post- second World War II, pleasure and profit motive the formation of popular culture consumption and demonstration societies that have been shaped. The secular sector in Turkey has become a follower of popular culture since the 1950s and turned to imitating the US lifestyle. The concept of private, which is an Arabic expression from the root H-R-M, has a secret and respectable meaning. The phenomenon of privacy points to the divine limits that a person must adhere to in the religious sphere, at the same time together with the Western European Civilization, which is the first and only irreligious civilization in history, the divine as the rights that a person has within the framework of the social contract by breaking away from the contract and a new definition has been achieved on a secular basis. its expression in secrecy on religious grounds, the phenomenon of privacy has been placed on display with popular culture on a secular basis. İn the post-1980 period, the conservative sector was strengthened in the political and economic fields, it started to approach the popular culture and step by step the hijab magazines have been released with the first period of the 2010s in fashion and fashion shows. Study that transforms the dignity of privacy from privacy to vanity and it aims to reach the understanding that carries relationships. Qualitative research techniques in the study where the document examination method is used, as a sample in the field of hijab fashion, the publications of Aysha Magazine has been selected between 2013-2023. As a result of the research; to maintain the conservative society's own norm system what it has failed to seek legitimacy from the secular world instead of creating an alternative modernity which focuses on the secular modernity and the religious field through a postmodern approach and popular culture and it was determined that it was trying to put together.