Mikrolaringoskopik süspansiyon biyopsisi sırasında zor laringeal görüşe neden olabilecek parametrelerin ameliyat öncesi laringoskor yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of parameters leading to difficult laryngeal view during microlaryngoscopic suspension biopsy using the preoperative laryngoscore method
  1. Tez No: 834656
  2. Yazar: TOLGA KARAYAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR İMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Süspansiyon larengoskopisinde larengeal görüşü zorlaştırıcı faktörleri içeren 'Laringoskor' skorlama yönteminin duyarlılık ve özgüllüğünün toplumumuzda araştırmak. Materyal-Metot: Suspansiyon larengoskopi yapılacak hastalar prospektif olarak çalışmaya alındı. Ameliyat öncesi skorlama yöntemi olan 'Laringoskor' ile değerlendirildi. Bu değerlendirme yöntemi 11 parametreden oluşmaktaydı; Kesici diş boşluğu, tiromental mesafe, üst çene diş durumu, trismus, mandibular prognatizm, makroglossi, mikrognati, boyun fleksiyon-ekstansiyon derecesi, önceki tedaviler (Radyoterapi,Açık boyun cerrahisi), modifiye mallampati skoru, vücut kitle indeksi. Bu yönteme göre tüm parametreler puanlandıktan sonra toplam skor 0-17 arası değişmektedir. Ayrca hastalar ameliyat sırasındaki ön komissür görüşüne göre 5 sınıfa ayrıldılar. Sınıf 0'da herhangi ek bir uygulama yapmadan eksiksiz ön komissür görüşü sağlanmasını ifade ederken Sınıf 4 ise hiçbir şekilde ön komissür görüşü sağlanamadığı anlamına gelir. Laringoskor yönteminin kesme değeri literatürle uyumlu olarak 6 olarak alındı. Hastaların ameliyat öncesi Laringoskor değerleri ile kolay larengeal görüş (sınıf 0, sınıf 1, sınıf 2) ve zor larengeal görüş (sınıf 3, sınıf 4) arasında korelasyon olup olmadığı istatistiksel olarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya 77 (%76,2)'si erkek, 24 (%23,8)' ü kadın olmak üzere 101 hasta dahil edilmiştir. 101 hastanın medyan yaşı 59 (19)' dur. Hastaların yalnızca 6' sında Zor laringeal görüş elde edilirken bunların 4'ünde Laringoskor değeri 6'nın altındaydı. Literatürde kabul görmüş Laringoskor
Özet (Çeviri)
Objective: Examining the Sensitivity and Specificity of the 'Laringoscor' Scoring Method, which includes factors complicating laryngeal visualization in suspension laryngoscopy, in our society. Material-Method: Patients scheduled for suspension laryngoscopy were prospectively enrolled in the study. They were assessed using the preoperative scoring method called 'Laringoscore.' This evaluation method consisted of 11 parameters: incisor gap, thyromental distance, upper jaw tooth condition, trismus, mandibular prognathism, macroglossia, micrognathia, degree of neck flexion-extension, previous treatments (radiotherapy, open neck surgery), modified Mallampati score, body mass index. According to this method, after scoring all parameters, the total score ranged from 0 to 17. Additionally, patients were classified into 5 classes based on the anterior commissure view during surgery. Class 0 denotes complete anterior commissure view without any additional intervention, while Class 4 indicates the inability to achieve any anterior commissure view. The cutting value of the laryngoscore method was set at 6 in accordance with the literature. The statistical correlation between patients' preoperative Laringoscore values and easy laryngeal views (Class 0, Class 1, Class 2) and difficult laryngeal views (Class 3, Class 4) was calculated. Results: The study included 101 patients, with 77 (76.2%) being male and 24 (23.8%) female. The median age of the 101 patients was 59 (19). Difficult laryngeal views were obtained in only 6 patients, and among them, 4 had a Laringoscore value below 6. When the accepted cutoff value for Laringoscore was