Sosyal hizmet merkezlerinde çalışan meslek elemanlarının tükenmişlik seviyelerinin tanımlayıcı özelliklerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of burnout levels of professionals working in social service centers according to descriptive characteristics
- Tez No: 834658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY ALKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yönetim, insan topluluklarının ekonomik ve sosyal bağlamda yönetimini ifade etmektedir. Sosyal hizmet yönetimi ise sosyal hizmet uygulamalarının gerçekleştirildiği kurumlardaki işleyişin sağlanması için idarenin sağlanmasıdır. Sosyal hizmet yönetiminin içerisinde yer alan kurumlardan biri olan Sosyal Hizmet Merkezleri, sosyal çalışmacıların sosyal hizmet uygulamalarını gerçekleştirdikleri kurumlardan biridir. Bu alanda çalışan sosyal çalışmacılar, çalıştıkları vakalardan dolayı tükenmişlik yaşayabilmektedirler. Bu çalışmada sosyal çalışmacıların tükenmişlik düzeylerinin tanımlayıcı değişkenlere göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda sosyal çalışmacıların öğrenim durumu, cinsiyet, çalışma süresi, çalışma statüsü, çalışılan birim, iş yoğunluğu, tükenmişlik yoğunluğu konusunda tükenmişlik seviyelerinin farklılaştığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda gerekli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Administration refers to the management of human communities in economic and social contexts. Social work management, on the other hand, entails the administration of institutions where social work practices are carried out to ensure their smooth functioning. Social Service Centers are one of the institutions within the realm of social work management, where social workers conduct their social service applications. Social workers working in this field can experience burnout due to the cases they handle. In this study, the aim was to evaluate the levels of burnout among social workers based on descriptive variables. In this context, it was determined that burnout levels vary according to variables such as educational background, gender, duration of employment, employment status, working unit, and workload. Accordingly, relevant recommendations have been provided.