Havlu kumaşların ses yutum davranışlarının araştırılması
Investigation of sound absorption properties of terry fabrics
  1. Tez No: 720911
  2. Yazar: ŞULE IHLAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında farklı atkı ve hav uzunluklarında, iki farklı atkı ipliği, tek hav çözgü ipliği kullanılarak üretilen 18 farklı havlu kumaş numunesi ve aynı 18 kumaş numunesine şardonlama yapılarak elde edilen tek kat ve çift kat havlu kumaş numuneleri ile birlikte 36 farklı kumaş numunesinin ses yutum ölçümleri gerçekleştirilmiş olup havlu kumaşların ses yutum özellikleri ile kumaş yapısal parametreleri (atkı sıklığı, hav uzunlukları ve atkı ipliği numarası) arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu çalışma için öncelikli olarak kumaş parametreleri belirlenmiş ve belirlenen parametreler doğrultusunda kumaş üretimleri yaptırılmıştır. Çalışma için 2 parametre belirlenmiştir. Bu parametreler hav çözgü uzunluğu ve atkı sıklığıdır. Bu iki parametre değiştirilerek farklı konstrüksiyonlarda kumas yapıları elde edilmiştir. Ardından aynı sıklık değerlerinde atkı ipliği değiştirelerek ikinci grup kumaş numuneleri üretilmiştir. Bu kumaşların da hava geçirgenliği, kalınlık, gramaj gibi fiziksel özellikleri ölçülmüş buna etkisel olarak ses yutum katsayıları ile arasındaki doğrusal yada dolaylı olabilecek etkiler araştırılmıştır. Son olarak ise aynı kumaş numuneleri üzerine şardonlama işlemi uygulanmış ve şardonlu kumaşların tek kat ve çift kat olarak hava geçirgenliği, kalınlık, gramaj gibi fiziksel özellikleri ölçülmüş buna etkisel olarak ses yutum katsayıları ile arasındaki doğrusal yada dolaylı olabilecek etkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, the sound absorption measurements of terry fabrics were conducted by using 18 different fabric samples obtained by two different weft yarn numbers, three different weft densities and pile lengths and then relationship between sound absorption and fabric structural parameters like weft density, pile length and weft yarn number were examined. For this purpose, the terry fabric parameters were determined firstly and then fabric productions were done with the determined parameters. Two parameters were determined for the study. These parameters are pile length and weft density. By changing these two parameters, fabric structures of different constructions were obtained. Then, the second group fabric samples were woven by changing the weft yarn number at three different weft densities and pile lengths. Thickness, weight per square meter, air permeability and sound absorption values were measured and relation between sound absorption and fabric structural parameters were discussed considering air permeability, thickness and weight per square meter measurements results.