Refrakter metal temelli üçlü Cu2Mo6Se8 ve Fe2Mo6Se8 kalkojenitlerin sentezlenmesi ve sentez parametrelerinin incelenmesi
Synthesis of refractory-metal based ternary Cu2Mo6Se8 and Fe2Mo6Se8 chalcogenides and the investigation of synthesis parameters
  1. Tez No: 834694
  2. Yazar: AYŞE FEYZA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kompozisyon değişikliğine bağlı olarak elde edilebilen maddeler başta enerji olmak üzere birçok farklı uygulamada ki yüksek performanslı ürünlerin geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Mevcut literatürde yoğun olarak kullanıldığı bildirilen farklı şekil ve bileşimlerde kalkojenitlerin üretilmesi, üretim yöntemlerinin geliştirilmesi ve optimize edilmesi açısından da oldukça önemlidir. Bu tez kapsamında; Chevrel fazı olarak bilinen ve üstün özelliklere sahip üçlü refrakter metal esaslı kalkojenit (XMoSe (X=Cu ve Fe) yapıları katı hal yöntemi ile sentezlenmiştir. Sentez sırasında birçok deney yapılmış ve çeşitli parametreler kullanılarak en iyi sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Bu deneyler ve çeşitli parametreler sonucunda en mükemmel özelliklere sahip chevrel fazları 1000°C sıcaklıkta ve 48 saat içerisinde elde edilmiştir. Bu yapıların XRD ve SEM analizleri de incelenerek sentezlenen malzemelerin kristal özellikleri ve yüzey morfolojileri hakkında bilgi edinilmiştir. Bu analizler sonucunda sentezlenen bu malzemelerin iyi kristalleştiği ve iyi yüzey özelliklerine sahip olduğu tespit edilmişti.
Özet (Çeviri)
The substances that can be obtained depending on the composition change are used in the development of high-performance products in many different applications, especially in energy. It is also very important to produce chalcogenides in different shapes and compositions, which are reported to be used extensively in the current literature to develop and optimize production methods. Within the scope of this thesis; Ternary refractory metal-based chalcogenide (XMoSe (X = Cu and Fe) structures that are known as the Chevrel phase and have superior properties were synthesized by the solid-state method. During the synthesis, many experiments were made and the best results were tried to be obtained by using various parameters. As a result of these experiments and various parameters, the chevrel phases with the most perfect properties were obtained at a temperature of 1000°C and within 48 hours. XRD and SEM analyses of these structures were also examined and information was obtained about the crystal properties and surface morphologies of the synthesized materials. As a result of these analyses, it was determined that these synthesized materials were well-crystallized and had good surface properties.