Genital muayene suçu (TCK m. 287)
Crime of genital examination (TCK Article 287)
- Tez No: 834709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER İÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türk Ceza Kanunu'nun asıl amacı kişilerin hak ve özgürlüklerini, kamu düzen ve güvenliğini, hukuk devletini, kamu sağlığını ve toplum barışını sağlamaktır. Kanun kapsamında düzenlenen her suç önem arz etmekle birlikte doğrudan kişinin maddi ve manevi varlığının bütünlüğünü, vücut dokunulmazlığını korumayı amaçlayan suçlar Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda yer alan çekirdek hakların muhafaza edilmesi açısından önemlidir. Beden muayenesi niteliği taşıyan genital muayene, delil elde etme amacıyla yapılan bir tıbbi müdahaledir. Genital muayene yönetimiyle delil tespiti yapılmasının soruşturma ve kovuşturma aşamalarında elzem olduğu durumlarda, hukuka aykırı delil tartışmasının yaşanmaması adına delilin nasıl elde edileceği, hangi durumlarda elde edilmesi gerektiği, kim tarafından elde edileceğinin tespit edilmesi önemlidir. Bu nedenle“genital muayene”kavramı Türk ceza hukuku açısından tüm hatlarıyla incelenmesi gereken bir konudur Tezimizin konusunu“genital muayene”kavramından ne anlaşılması gerektiği ve suçun oluşabilmesi için gereken unsurların suç tipi incelemesi içerisinde değerlendirilmesi, bu değerlendirme sonucunda da suçun ne şartlarda ortaya çıkabileceği oluşturmaktadır. Bu kapsamda çalışmamızın ilk kısmında beden muayenesi çerçevesinde Türk Ceza Kanunu'nda yer alan“genital muayene”kavramı ve bununla ilişkili kavramlar yer aldığı diğer düzenleme alanlarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Genital muayenenin sağlıklı bir şekilde yapılmasında önemli rol oynayan hekimler açısından TCK ve Hekimlik Meslek Etiği Kuralları çerçevesinde nasıl değerlendirilmesi gerektiği, hekimlerin etik kurallar ile kanun düzenlemesi arasında kaldığı somut olaylardan bahsedilmiştir. Çalışmamızın ikinci kısmında ise genital muayene suçunu oluşturan maddi ve manevi unsurlar ve hukuka aykırılık unsurları incelenerek suçun hangi şartlarda ortaya çıktığı irdelenmiş, kanun koyucunun suçla korumak istediği hukuki değer açıklanmıştır. Suçun, Türk Ceza Kanunu'nda düzenleme yeriyle, düzenlenme şekliyle ve de amacıyla ilgili yapılan tartışmalara açıklama getirilmiştir. Tezimizin son kısmında ise genital muayene suçunun uygulamada nasıl karşılık bulduğu değerlendirilmiştir. Bu kapsamda özel görünüş biçimlerinin genital muayene suçundaki yansıması açıklanmış, soruşturma ve kovuşturma usulüne yer verilmiştir. Tez kapsamında yapılan tüm inceleme ve değerlendirmeler yargı kararlarıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the Turkish Penal Code is to ensure individual rights and freedoms, public order and safety, the rule of law, public health, and societal peace. While every offense regulated under the law is significant, crimes directly aimed at preserving the integrity of a person's physical and spiritual existence, as well as bodily integrity, are particularly important in terms of upholding the fundamental rights enshrined in the Constitution of the Republic of Turkey. Genital examination, which falls under the category of medical examination, is a medical intervention conducted to obtain evidence. In cases where conducting evidence through genital examination is essential during the investigation and prosecution stages, it is important to determine how the evidence will be obtained, under which circumstances it should be obtained, and by whom, in order to avoid discussions of unlawfully obtained evidence. Therefore, the concept of“genital examination”is a topic that needs to be thoroughly examined from all aspects within the scope of Turkish criminal law. The subject of our thesis is the concept of“genital examination,”and the examination of the elements necessary for the crime to be constituted within the framework of the examination of the crime type, and, as a result of this evaluation, the conditions under which the crime may occur. In this context, in the first part of our study, the concept of“genital examination”as defined in the Turkish Penal Code and related concepts have been evaluated along with other regulatory areas, and the legal value that the legislator aims to protect through this crime has been explained. The evaluation of how genital examination should be considered by physicians, who play a crucial role in conducting it appropriately, within the framework of the Turkish Penal Code and the Code of Medical Ethics, and concrete cases where physicians face ethical rules versus legal regulations have been discussed. In the second part of our study, the material and spiritual elements that constitute the crime of genital examination and elements of unlawfulness have been examined, and the conditions under which the crime occurs have been analyzed. The discussions regarding the place, form, and purpose of the crime in the Turkish Penal Code have been clarified. In the final part of our thesis, the implementation of the crime of genital examination has been evaluated. In this context, the reflection of specific appearances in the crime of genital examination has been explained, and the investigation and prosecution procedures have been addressed. All examinations and evaluations conducted within the scope of the thesis have been supported by judicial decisions.