Muhasebe bilgilerinin önemi ve işletme kararlarının alınmasındaki rolü: Filistin'deki halka açık şirketler üzerinde bir araştırma
The importance of accounting information and their role in making business decisions: A research on public companies in Palestine
- Tez No: 834710
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Muhasebe bilgisi karar verme sürecinin dayanak noktasıdır ve önemi budur, ancak değerini ve etkisini artırmak için niteliklere, özelliklere ve kalite standartlarına sahip olması ve ilgililik açısından niteliksel özellikler içeren muhasebe bilgilerinin sağlanması ve kullanıcılarına güvenme derecesi, listeler karar vermede onları temsil ettiği için Finans, kurumların her biri tarafından kullanılmak üzere kurumla ilişkisi olan herkes için şeffaf bir şekilde hazırlamak ve açıklamak için çalıştığı en önemli muhasebe bilgisi kaynağıdır. Bu, finansal tabloların kalemlerinin doğru, açık ve nesnel olarak okunabilecek şekilde yeniden düzenlenerek birkaç düzeyde etkisi olan bir dizi muhasebe standardının uygulanmasıyla yapıldığı için. Bu çalışma, Filistin'deki halka açık şirketlerde idari kararların alınmasında muhasebe bilgilerinin rolünü belirlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmanın amaçlarına ulaşmak ve sorularına cevap vermek için araştırmacı, çalışmanın konusu ile ilgili önceki literatürü inceledi. Bu literatür sayesinde araştırmacı, çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturan ikincil verilere ulaşabilmiştir. Pratik çerçeveye gelince, araştırmacı bu amaç için tasarlanmış bir anket kullanmıştır. Araştırmacı betimsel analitik yöntemi kullanmış ve gerekli istatistiksel analizleri yapmış ve araştırma hipotezlerini test etmiştir. Çalışma aşağıdaki sonuçları sonuçlandırdı: * Muhasebe bilgileri, halka açık şirketlerde karar vermede hayati bir rol oynamaktadır. * Karar vermede kullanılan muhasebe bilgilerini elde etmek için finansal tabloların büyük bir kullanımı vardır. * Karar vermede kullanılan muhasebe bilgilerinin temel özellikleri ve gereksinimleri vardır. * Halka açık şirketler, karar verme süreçlerinde kullanılmak üzere açık muhasebe bilgilerine erişimi kolaylaştırmak için mali tablolara ilişkin ayrıntılı bilgileri yayınlamakla yükümlüdür. Öneriler: * Şirketlerde geleceğe yönelik politikaların planlanması ve hazırlanmasında muhasebe bilgilerinin kullanımının artırılması. * Halka açık şirketlerde üst düzey yönetimin, finansal yönetim birimlerine nitelikli personel sağlayarak ve çalışanların muhasebe alanında konuya ilişkin bilgilerini artırarak doğru ve hayati muhasebe bilgi ve sonuçlarını sunabilmelerini sağlayarak desteklemesini sağlamak
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the role of accounting information in managerial decision making in general joint-stock companies in Palestine. To fulfill the objectives of this study and to answer its questions, the researcher investigated previous literature related to the subject of the study. Through this literature, the researcher was able to get secondary data which constituted the conceptual framework of the study. As for the practical framework, the researcher used a questionnaire designed for this purpose. The researcher used the descriptive analytical method and conducted the needed statistical analysis and tested the study hypotheses. The study concluded with the following findings: *Accounting information has a vital role in decision making in general joint-stock companies. *There is a considerable use of financial lists to get accounting information which is used in decision making. *The accounting information used in decision making has the characteristic and the major requirements. *The general joint-stock companies are committed to publishing detailed information associated with financial lists to facilitate easy access to clear accounting information to be used in decision making processes. Recommendations: *Increasing the use of accounting information in future planning and p olicy-making processes in companies. * Ensuring support of high level administration in general joint-stock companies to financial management departments through providing them with proficient staff and empowering workers to improve their knowledge of subject matter in the field of accounting so that they can provide vital accurate accounting information and outcomes