Çocuklar arasında gerçekleşen cinsel eylemlerin yargıda TCK 31/2 maddesi kapsamında değerlendirilmesi
Peer on peer sexual abuse according to TCK 31/2 in court of law
  1. Tez No: 874133
  2. Yazar: GAMZE BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED TAYYİB KADAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Cinsel istismar suçu söz konusu olduğunda, tarafların her ikisinin de 18 yaş altında ve yaş farkının az olduğu durumda 'mağdur-suça sürüklenen çocuk' kavramı ortaya çıkmaktadır. Bu yaşlardaki çocuklarda cinsellik konusundaki merak, araştırma isteği ve dürtü kontrol zorluklarının sık görüldüğü tıbben bilindiğinden söz konusu eylemin cebir, hile, tehdit gibi etkenleri içermediği tespiti halinde ya da daha fazla güç kullanımı ile daha fazla bilgi, beceri gerektiren ve amacının merak ve cinselliği keşiften ziyade doğrudan cinsel doyuma ulaşmaya yönelik cebir, hile, tehdit gibi başka etkenlerin eşlik ettiği cinsel eylemlerde fiilin hukuki anlamını algılama veya davranışlarını yönlendirme yeteneğinin değerlendirilmesi farklılık arz etmektedir. Mağdur cinsel suça sürüklenen çocuklarla ilgili bilgi ve araştırmalar sınırlı sayıdadır. Son zamanlarda giderek artan bu olgular nedeniyle konu üzerinde daha çok araştırma yapılması gerekmektedir. Çalışmamızda mağdur-suça sürüklenen çocuk kavramını tanımak, farkındalığı artırarak tıbbi ve hukuki yaklaşımların geliştirilmesi amacıyla yapılabilecek çalışmaların tartışılmasını amaçlanmıştır. Çalışma retrospektif bir çalışma olarak planlanmıştır. 1 Ocak 2016-31 Aralık 2020 tarihleri arasında 12-15 yaş aralığındaki çocuklar arasında gerçekleştiği tespit edilen cinsel istismar suçu iddiası ile gönderilen, suça sürüklenen çocuklar hakkında düzenlenmiş 168 mütalaa dahil edilmiştir. Bu olguların ifadeleri, muayeneleri, diğer tıbbi belgeleri incelenerek elde ettiğimiz kişisel, ailevi, sosyal, kültürel özellikler, kriminal öykü ve bunlarla ilişkili özellikleri belirten veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the case of sexual abuse, the concept of 'victim-juvenile offender' emerges when both parties are under the age of 18 and the age difference is small. Since it is medically known that curiosity about sexuality, desire to investigate and difficulties in impulse control are common in children at this age, the perception of the act's legal meaning or the evaluation of one's ability to direct sexual behaviour differs if it is determined that the action in question does not involve factors such as coercion, deception and threats, or, coversely, if it is determined that the action in question requires more knowledge and involves the use of extra force intended to satisfy one's sexual needs ,instead of one's sexual curiosity, and does involve the aforementioned factors. Information and research on sex crime driven children is limited. Due to the increasing number of cases recently, more research is needed on the subject. In our study, it is aimed to recognize the concept of victim-delinquent child, to discuss the studies that can be done in order to improve medical and legal approaches by increasing awareness. The study was planned as a retrospective study. 168 opinions sent between January 1st, 2016 and December 31st, 2020 – which encorporate allegations of sexual abuse among children aged 12 to 15 - on crime pushed children are included. The personal, familial, social and cultural characteristics, criminal history and the data related to these, which we obtained by examining the statements, examinations and other medical documents of these cases, were evaluated.