Production and characterization of orthopaedicimplant materials
Ortopedik implant malzemelerinin üretilmesi vekarakterizasyonu
  1. Tez No: 834719
  2. Yazar: BERK ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, sert doku ortopedik implant uygulamaları (omurga, kalça, diz) için yenilikçi malzemelerin geliştirilmesi, üretilmesi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Biyomedikal implantlar vücudun işleyişine yardımcı olmak üzere üretilen cansız malzemelerdir. Bu çalışmada artroplasti uygulamaları amaçlı ortopedik implant malzemelerinin geliştirilmesi, üretilmesi, literatür ve birbiri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Omurga, diz ve kalça uygulamaları için yenilikçi metalik malzemeler (Ta alaşımları) ve yenilikçi polimer malzemeler (sülfonlanmış polietereterketon, sPEEK) geliştirilmiştir. Ta alaşımlarına Nb ilavesi, erime sıcaklığını, elastisite modülünü ve maliyeti düşürmüştür. Sn ve Co ilavesi, Ta alaşımın sinterleme işlemini sıvı faz oluşturarak kolaylaştırmıştır. Ta esaslı alaşımlar mekanik alaşımlama ile hazırlanmıştır. Toz metalurjisi tekniği kullanılarak numuneler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, novel materials for hard tissue orthopaedic implant applications (spinal, knee, hip) were developed, produced and characterized. Biomedical implants are nonliving devices used in the living body. The aim of this study was development, production and comparison of the orthopaedic implant materials used in arthroplasty (hard tissue) applications. Novel metallic materials (Ta alloys) and novel polymer materials (sulfonated polyetheretherketone, sPEEK) were developed for spinal, knee and hip applications. Nb addition was decreased the melting temperature, elastic modulus and price of the Ta alloy. Sn and Co additions were enhanced the sinterability of the Ta alloy by liquid phase formation during sintering. Ta alloys were prepared by mechanical alloying. The specimens were manufactured by powder metallurgy method.