Meleis'in geçiş kuramına dayalı web tabanlı bebek bakımı eğitiminin annenin kendine güveni ve yenidoğan sağlığına etkisi
The effect of web-based baby care education based on meleis' transition theory on mother's self-confidence and newborn health
  1. Tez No: 834729
  2. Yazar: FATMA ŞULE TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Meleis'in Geçiş Kuramına dayalı çevrim içi yapılan bebek bakımı eğitiminin annenin kendine güveni ve bebek sağlığına etkisini incelemek amacıyla yapılan araştırma randomize kontrollü deneysel tasarımdadır. Araştırma, İstanbul'da Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gebe İzlem Polikliniğinde 30 Kasım 2022–30 Mayıs 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın örneklemini müdahale grubunda n=55 ve kontrol grubunda n=55 olmak üzere 110 primipar gebe oluşturdu. Araştırma verileri; Veri Toplama Formu, Gebelerin Yenidoğanın Hijyenik Bakımına Hazır Oluş Ölçeği (YHBHÖ), Karitane Ebeveyn Kendine Güven Ölçeği (KEKGÖ), LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği ve Bebek İzlem Formu ile elde edildi. Doğum sonrası dönemde müdahale grubundaki annelerin LATCH toplam puan ortalaması 8,88±1,04 kontrol grubundaki annelerin ise 5,32±1,18 olduğu, farkın istatiksel açıdan anlamlı olduğu saptandı. Bebeklerin beslenme şekilleri ve emzik verme durumu açısından doğum sonu dönem, 1.ay, 2.ay ve 3. ayda aralarında istatiksel anlamda fark olduğu belirlendi. Müdahale grubundaki annelerin doğum sonrası, 1.,2. ve 3. ayda YBHÖ ve KEKGÖ toplam puan ortalamasının kontrol grubundaki annelerden istatistiksel olarak anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı. Müdahale grubunda kontrol grubuna göre annelerde yenidoğanın hijyenik bakımına hazır oluşluğunu arttırmada %84,2 ve annelerde kendine güveni arttırmada %60,7 etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The research conducted to examine the effect of online baby care training based on Meleis's Transition Theory on the mother's self-confidence and baby health is in a randomized controlled experimental design. The research was conducted in Istanbul. It was conducted at the Ministry of Health Haseki Training and Research Hospital, Pregnant Follow-up Polyclinic between 30 November 2022 and 30 May 2023. The sample of the study consisted of 110 primiparous pregnant women, n=55 in the intervention group and n= 55 in the control group. Research data; The Data Collection Form was obtained using the Pregnant Women's Readiness for Newborn Hygienic Care Scale (RNHCS), Karitane Parental Self-Confidence Scale (KPSCS), LATCH Breastfeeding Diagnosis and Evaluation Scale and Baby Monitoring Form. In the postpartum period, the mean LATCH total score of the mothers in the intervention group was 8.88±1.04 and the mean score of the mothers in the control group was 5.32±1.18. The difference between the two groups was found to be statistically significant. Nutritional styles of the groups; It was determined that there was a statistical difference between them in the postpartum period, 1st month, 2nd month and 3rd month, and between breastfeeding status and the 1st month, 2nd month and 3rd month in the postpartum period. Postpartum, 1st and 2nd weeks of mothers in the intervention and control groups. It was determined that there was a statistical difference between the babies' feeding patterns and pacifier-giving status in the postpartum period, 1st month, 2nd month and 3rd month. Postpartum, 1st, 2nd week mothers in the intervention group. and at the 3rd month, the total mean score of RNHCS and KPSCS was found to be statistically significantly higher than that of the mothers in the control group. It was observed that the intervention group had an 84.2% effect in increasing mothers' readiness for newborn hygienic care and a 60.7% effect in increasing mothers' self-confidence compared to the control group.