Sancaktepe (İstanbul) ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafya özellikleri
Human and economic geography characteristics of Sancaktepe (Istanbul)
- Tez No: 834728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sancaktepe İlçesi'nin Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Özellikleri adlı bu çalışma şehrin özelliklerinin yeterince açıklanması bakımından beşeri ve ekonomik coğrafya metodolojisiyle hazırlanmış bir yüksek lisans tezidir. Tez çalışması 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilçenin genel özellikleri ve konumu giriş kısmında bahsedilmiş, ilçenin üzerinde kurulduğu fiziki coğrafya şartları ayrıca ele alınmıştır. Bu bağlamda yerleşmenin fiziki özelliklerine değinilmiştir. İkinci bölümde ilçenin beşeri ve ekonomik coğrafya özellikleri kapsamında; öncelikle yerleşim yerlerinin tarihsel gelişimi üzerinde durulması uygun görülmüş, ilçenin stratejik konumu ve tarihi güzergahları ve yoğun nüfuslanması sebebiyle demografik özellikleri detaylıca açıklanmıştır. Yakın tarihte özellikle 2008 yılından sonra idari anlamda ilçe olan Sancaktepe, bu tarihten itibaren görülen nüfus artışı ve civar ilçelerden alınan göçlerle büyüyen şehirsel bir alandır. Bu bağlamda ilçenin idari yapısı göz önünde bulundurularak ana yerleşim özellikleri ele alınmıştır. İlçenin 19 mahallesinin mevcut yerleşim plan özellikleri, konut alanlarının yerleşim yerlerindeki dağılışı ve artan nüfus-yerleşme ilişkisi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Sancaktepe ilçesinin bulunduğu konumu nedeniyle önemli geçiş güzergahlarında yer alması ve görülen nüfus artış ve yoğunluğu neticesinde giderek geliştiği düşünülen ekonomik fonksiyonları açıklanmıştır. Özellikle idari fonksiyonunun gelişim nedeni, ulaşım ve gelişen sanayi fonksiyonları neticesinde İstanbul'un diğer ilçeleriyle oluşan bağlantısına dikkat çekilmek istenmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında gelişen Sancaktepe İlçesi'nin beşeri ve ekonomik coğrafya özelliklerini etkileyen süreç ve durumlar değerlendirilmiş, gelecekte ilçenin şehirsel büyüme ve gelişimi adına avantaj sağladığı düşünülen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human activities on place, have significantly shaping utilization of land and land cover changes for the last 250 years. The event of rural to urban migration, initiated by the Industrial Revolution, constitutes pressure on natural emviroment such as agriculture, forests and pastures. Natural enviroments are being transformed into urban areas for the purpose meet the basic needs of the population, such as harbouring and nutrition. Silivri, which is a working field, one of the districts where this transformation can be observed in all ways. The district located in the west of Istanbul has an area of 858 km2. The study was prepared for the purpose identify land use changes that have occured in Silivri between 1990 and 2022 and to forecast the directions and effects of potential changes in the area by creating future models through existing data. In this regard temporal and spatial changes occurring in the field have been addressed using remote sensing techniques and geographic information systems. Data obtained with these tools have been subjected to various analyses, and model predictions was created using artificial neural networks and Markov chain approaches. Study consists of four parts except the introduction part. In the first section discusses the concepts that constitute the basic building blocks of the study. Second section mentioned about the physical geographical characteristics of the district, such as geology, geomorphology, climate, hydrography, vegetation and soil. In the third chapter, the settlement history, demographic structure and economic functions of Silivri are discussed and given information about the human and economic geography characteristics. In the fourth part of study based on the main objective, temporal and spatial changes occuring in land use were inspected and models were created. Consequently it is foreseen that agricultural and forest areas, which are considered within the land use/cover classes will continue to disappear in the district, while in the artificial and bare lands positive development is expected to continue.