Turkish teachers' gamification user types and preferences of game elements for their instruction
Türk öğretmenlerin oyunlaştırma kullanıcı türleri ve eğitimleri için oyun öğeleri tercihleri
- Tez No: 834778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKNUR KAPLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Oyunlaştırma, eğitim de dahil olmak üzere dünya çapında çeşitli alanlarda oldukça yaygın hale gelmiştir. Herkese tek beden elbise yaklaşımından uzaklaşan kullanıcı veya oyuncu tipi yaklaşımı, bireysel motivasyonlarla uyumlu, kişiye özel oyunlaştırılmış deneyimler sunmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki hizmet içi öğretmenlerin oyunlaştırma oyuncu tiplerini belirlemeyi ve demografik faktörlere dayalı potansiyel farklılıkları araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca öğretmenlerin tercih ettikleri oyun unsurları da araştırılmaktadır. Buna ek olarak, oyunlaştırma kullanıcı türleri ile tercih edilen oyun öğeleri arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Katılımcılar, tasarımcı öğretmen rollerini vurgulayan“Dijital Öğretmenler Projesi”nde yer alan 1961 hizmet içi öğretmenden oluşmaktadır. Çalışma tanımlayıcı, nedensel karşılaştırmalı ve ilişkisel araştırma yöntemlerini kullanmıştır. Sonuçlar, öğretmenler arasında baskın oyunlaştırma kullanıcı tipinin hayırsever olduğunu, bunu özgür ruh, başaran, sosyalleşen ve oyuncuların izlediğini, yıkıcının ise en az baskın kullanıcı tipi olduğunu göstermiştir. Hizmet içi öğretmenler arasında en çok tercih edilen ilk beş oyun öğesi ise pekiştirme ve geri bildirim, işe alıştırma, ilişkiler, anlatı ve takımlardır. Ayrıca, bazı oyun öğeleri ile oyunlaştırma kullanıcı türleri arasında zayıf ilişkiler bulunmuştur. Örneğin, oyunlaştırma kullanıcı türleri arasında oyuncu diğer türlere göre daha fazla oyun öğesiyle (toplamda dokuz) ilişkilendirilmektedir: Başarılar, zorluklar, rozetler ve puanlar, oyuncu kullanıcı türüyle zayıf ama pozitif bir korelasyona sahiptir. Bir diğer önemli bulgu ise bir oyun öğesinin birden fazla kullanıcı türüyle korelasyonunun olması, yani birden fazla kullanıcı tipi tarafından tercih edilmiş olmasıdır. Örneğin ilişkilerin tüm kullanıcı türleriyle korelasyonu vardır. Sonuç olarak, hizmet içi öğretmenlerin oyunlaştırma kullanıcı türlerini anlamak, öğretmenlerin mesleki gelişimine büyük ölçüde fayda sağlayabilir, oyunlaştırma tasarımcılarına ve politika yapıcılara daha ilgi çekici eğitim materyalleri oluşturma konusunda yardımcı olabilir ve literatürdeki boşluğu giderebilir.
Özet (Çeviri)
Gamification has become quite widespread in various fields worldwide, including education. The user or player type approach, which departs from the one-size-fits-all model, provides tailored gamified experiences aligned with individual motivations. This study aims to identify gamification user types of in-service teachers in Turkey and explore potential differences based on demographic factors. It also investigates teachers' preferred game elements for their instruction. Furthermore, the relationships between gamification user types and preferred game elements were investigated. Participants are 1961 in-service teachers who took part in“Digital Teachers Project”, emphasizing their role as designer teachers. The study employed descriptive, causal comparative, and correlational research methods. The results indicated that the dominant gamification user type among teachers is the philanthropist, followed by free spirit, achiever, socialiser, and player, along with disruptor being the least dominant user type. The top five game element preferences among in-service teachers are reinforcement and feedback, onboarding, relationships, narrative, and teams. Moreover, weak correlations were found between some game elements and gamification user types. For instance, player is associated with more game elements (nine in total) compared to other types among gamification user types; achievements, challenges, badges and points have a weak but positive correlation with the player user type. Another important finding is that a game element has correlations with more than one user type. i.e. it was preferred by several user types, e.g. relationships have correlations with all user types. In conclusion, understanding in-service teachers' gamification user types may greatly benefit teacher professional development, assist gamification designers and policymakers in creating more engaging educational materials, and address the gap in the literature regarding gamification user types among in-service teachers.