A Kirkpatrick model perspective on the transformative power of the digital teachers project
Kırkpatrick modeli bakış açısıyla dijital öğretmenler projesinin dönüştürücü gücü
  1. Tez No: 834777
  2. Yazar: SERHAT ORHAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKNUR KAPLAN, PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, Dijital Öğretmenler Projesi (DÖP) eğitiminin öğretmenlerin öğrenmelerine, davranışlarına ve kurumlarına katkılarına etkisini değerlendirmektedir. DÖP, öğretmenlerin dijital okuryazarlık ve yeterlilik becerilerini geliştirmek ve bu bilgilerin okullarında uygulanmasını teşvik etmek amacıyla çeşitli konularda senkron ve asenkron çevrimiçi eğitimler sunmuştur. Etkilerin değerlendirilmesi, eğitimi farklı açılardan değerlendirmek için yapılandırılmış bir yaklaşım sunan Kirkpatrick'in 4 aşamalı eğitim değerlendirme modeline göre yapılmıştır. Çalışmada değerlendirme araştırması yaklaşımı izlenmiştir ve nicel ile nitel sorulardan oluşan kapsamlı bir anket, katılımcıların başarı puanları ve memnuniyet anketi dahil olmak üzere farklı veri kaynakları kullanılmıştır. Bu araştırmaya yön veren araştırma soruları; katılımcı memnuniyeti, hedeflenen dijital okuryazarlık yeterliliklerinin edinilmesi, eğitimin işyeri davranışları üzerindeki etkisi ve katılımcıların okullarının ilerlemesine ne ölçüde katkıda bulunduklarını içermektedir. Veriler DÖP'ün farklı fazlarına katılan 222 öğretmenden toplanmıştır. Sonuçlar DÖP'ün Kirkpatrick Modeli'nin dört düzeyini de başarıyla yerine getirdiğini göstermektedir. Bulgular, projenin öğretmenlerin dijital yeterliliklerini geliştirdiğini ve zenginleştirilmiş öğretim uygulamaları için çeşitli dijital araçların uyarlanmasına vesile olduğunu ortaya koymaktadır. Katılımcılar, bilgilerini meslektaşlarına ve kurumlara da aktarmışlardır. Bu araştırma, DÖP'ün önemli etkilerini vurgulayarak, verimli ve etkili öğretmen yetiştirme programlarının geliştirilmesinin etkilerini göstererek paydaşlar için paha biçilemez bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present research evaluates the impact of the Digital Teachers Project (DTP) training on teachers' learning, behavior, and contributions to their institutions. The DTP provided synchronous and asynchronous online training on various subjects to enhance digital literacy and competence skills of the teachers and encourage the application of this knowledge in their schools. The evaluation of the effects follows Kirkpatrick's 4-level training evaluation model, which offers a structured approach to assess the training from different perspectives. The study follows an evaluation research approach and utilizes different sources of data, including a comprehensive questionnaire blending quantitative and qualitative questions, achievement scores of the participants, and satisfaction survey. The research questions guiding this investigation delve into satisfaction of the participants, the acquisition of targeted digital literacy competencies, the influence of the training on workplace behaviors, and the extent to which participants have contributed to the advancement of their schools. The data is collected from 222 teachers who participated in various semesters of the DTP. The results show that the DTP successfully accomplishes the four levels of the Kirkpatrick Model. Findings reveal that the project enhanced digital competencies of the teachers and led to the adaptation of various digital tools for enriched teaching practices. The participants also transferred their knowledge to colleagues and institutions. This research serves as an invaluable resource for stakeholders, highlighting the prominent impacts of the DTP, and showing the impacts of the development of efficient and effective teacher training programs.