Uşak tekstil sektörü GZFT (Swot) analizi
Uşak textile industry Swot analysis
- Tez No: 834783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Küreselleşme ile yaşanan hızlı teknolojik değişime işletmeler ayak uydururken aynı anda hem pazardaki konumlarını korumak hem de artan rekabet ortamında rakiplere karşı pazar payını yükseltmek zorundadır. Burada işletmelerin stratejik yönetime sahip olmaları gerekmektedir. İşletmeler belirledikleri doğru stratejiler ile beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olma, zorluklarla mücadele, piyasa ihtiyaçlarına erken tepki verme gibi birçok avantaj elde edecektir. İşletmeye uygun stratejik planın belirlenmesi aşamasında birçok analiz tekniği kullanılmaktadır. Bunlardan özellikle en sık tercih edilen SWOT analizidir. Tekstilin ülkemiz ekonomisine katkısı, ihracattaki başarısı, istihdam ettiği işçi sayısı gibi birçok neden bu sektörü daha da önemli kılmıştır. Uşak ilinin tarih boyunca el dokuması halı ve kilimleri ile tanınması, TÜİK verileri incelendiğinde birçok ili gerisinde bırakarak daha çok tekstil ihracatı gerçekleştirmiş olması Uşak ili açısından tekstil kültürünün oturmuş olduğunun göstergesidir. Son yıllarda geri dönüşüm kavramı hem dünyada hem ülkemizde önem kazanmıştır. Ülkemizde gerçekleşen geri dönüşüm faaliyetlerinin büyük kısmı Uşak İlinde yapılmaktadır bu da Uşak ilini tekstil sektörü açısından daha da önemli hale getirmiştir. Tekstil sektörü, Uşak ilinde çok önemli bir gelir kaynağı olduğu için incelemeye değer niteliklere sahiptir. "Uşak Tekstil Sektörü GZFT (SWOT) Analizi'' isimli bu çalışmada temel amaç; yönetici görüşleri bağlamında tekstil sektöründe mevcut sorunları tespit etmek ve sorunlara çözümler geliştirmektir. Bu çalışma ile Uşakta faaliyet gösteren 174 tekstil işletmesiyle mülakat yöntemi ile SWOT analizi yapılmış ve sektöre yönelik değerlendirmeler yapılmıştır. SWOT analizi ile sektörün güçlü ve zayıf yönleri ortaya konulmuştur. İşletmenin karşılaşacağı olası tehditler tespit edilerek, işletmenin bu durumlarda uygulayabileceği planlar geliştirilmiştir. SWOT analizinde ortaya konan Uşak Tekstil sektörünün güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri sadeleştirilerek kullanılmıştır. SWOT analizinin uygulamadaki yetersizliğinin giderilmesi için, cevaplar frekans ve yüzde yöntemi ile sayısallaştırılmıştır. Bu yöntemin tercih edilmesi gerçekçi değerlendirmeler yapılmasına katkı sağlanmıştır. Bu analiz türünün günümüzde yaygın olarak kullanılmasının sebebi, detaylı bir analiz imkânı sunması, basit ama etkili bir kullanım aracı olması ve her tür işletmeye, sektöre uyarlanabilecek esnekliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
While businesses keep up with the rapid technological change experienced with globalization, they must simultaneously maintain their position in the market and increase their market share against competitors in an increasingly competitive environment. Here, businesses need to have strategic management. With the right strategies, businesses will gain many advantages such as being prepared for unexpected situations, coping with difficulties, and reacting early to market needs. Many analysis techniques are used in determining the strategic plan suitable for the business. Of these, the most frequently preferred one is SWOT analysis. Many reasons such as textile's contribution to our country's economy, its success in exports, and the number of workers it employs have made this sector even more important. The fact that the province of Uşak has been known for its hand-woven carpets and rugs throughout history, and that it has exported more textiles than the provinces with a larger population and larger surface area, according to TÜİK data, is an indication that the textile culture is well-established for the province of Uşak. In recent years, the concept of recycling has gained importance both in the world and in our country. Most of the recycling activities in our country are carried out in Uşak Province, which has made Uşak province even more important for the textile industry. The textile sector is worth examining as it is a very important source of income in Uşak province. The main purpose of this study titled“Uşak Textile Sector SWOT Analysis”is; To identify current problems in the textile industry and develop solutions to the problems in the context of manager opinions. With this study, a SWOT analysis was conducted by interview method with 174 textile enterprises operating in Uşak and evaluations were made for the sector. With the SWOT analysis, the strengths and weaknesses of the sector are revealed. Possible threats that the business will face have been identified and plans that the business can implement in these situations have been developed. The strengths, weaknesses, opportunities and threats of the Uşak Textile sector revealed in the SWOT analysis were simplified and used. In order to eliminate the inadequacy of SWOT analysis in practice, the answers were digitized using the frequency and percentage method. Choosing this method contributed to realistic evaluations. The reason why this type of analysis is widely used today is that it offers detailed analysis, is a simple but effective tool to use, and has the flexibility to be adapted to all types of businesses and sectors.