Uşak ekonomisinin gelişim sürecinde tekstil ve dericilik sektörlerinin rolü
The role of textile and leatherwork sector in the development process of the Uşak economy
- Tez No: 552359
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tekstil ve dericilik sektörleri Türkiye ekonomisine önemli çıktı ve istihdam katkısı sağlayan, dış ticarette hatırı sayılır yer tutan iki önemli sektördür. Bu iki sektör, tarihsel süreçte ve günümüzde önemli ticari yol güzergâhları üzerinde bulunan Uşak İli ekonomisinde başlıca ekonomik faaliyet alanlarından olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'de ve Uşak İlinde tekstil ve dericilik sektörlerinin yıllar itibariyle gelişimi ve sorunları incelenerek çözüm önerileri sunulmuştur. Tekstil ve dericilik sektörleri son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte giderek sermaye yoğun üretime kaymaya başlamışsa da halen ağırlıklı olarak emek yoğun üretim teknolojisi kullanılan ve bu nedenle ciddi istihdam sağlayan sektörlerdir. Bu yönüyle bu iki sektörün gelişmesi, gerek kentte gerekse Türkiye'de giderek yükselen işsizlik sorunu ile mücadele için önem arz etmektedir. Günümüzde her iki sektörün çözüm bekleyen ciddi sorunları mevcuttur. Tekstil ve dericilik sektörleri, kayıt dışı üretim ve istihdam, üretim teknolojisi, hammadde temini ve kalitesi, enerji ve işçilik ücretleri, reklam ve pazarlama, finansman, dış ticaret, ar-ge çalışmaları ve teşvik politikaları ile ilgili konularda önemli sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunların uzun vadeli bir bakış açısıyla, kalıcı olarak çözüme kavuşturulması Türkiye ekonomisi ve bu sektörlerde önemli pay sahibi olan Uşak ekonomisi için ciddi getiriler sağlayacaktır. Uşak İlinin tarihsel süreçten gelen bilgi birikimi ve deneyimi ile rekabet üstünlüğüne sahip olduğu bu sektörlerde yeniden öne çıkması kentin yıldızını parlatacak ve kenti cazibe merkezi haline getirecektir.
Özet (Çeviri)
Textile and leather sectors provide important outputs and employment to Turkish economy, and they are also considerable sectors of foreign trade. These two sectors have been among the main economic activities of Uşak province as a result of its geographical location that is on important and historical trade routes. In this study, the years of textile and leather sector in Turkey and Uşak province as development problems and solutions examined were presented. Although textile and leather sectors have changed into capital-intensive production through the developing technology during the last decades, they still use labour-intensive production methods and thus provide important employment. From this aspect, the development of these two sectors is important for both the country and the province in order to fight against rising unemployment. Today, both sectors have important problems that need urgent solution. Informal production, employment, manufacturing technology, raw material procurement and quality, energy and labor costs, advertisement and marketing, financing and foreign trade, R&D studies, and incentive policies are among the main problems. The permanent and long-term solutions to these problems will provide important gainings both for Turkey and especially for Uşak province considering its role in these sectors. Redevelopment of these two sectors with Uşak's historical knowledge and competitive advantage in the sectors will rise the city and will turn it into an attraction centre.