Süreksiz potansiyelli schrödinger operatörü için saçılım teorisi
The Scattering theory for the schrödinger operator with discontinuous potential
  1. Tez No: 83479
  2. Yazar: YUSUF GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELGİZ BAYRAMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜREKSİZ POTANSİYELLİ SCHRÖDİNGER OPERATÖRÜ İÇİN SAÇILIM TEORİSİ Yusuf GÖÇER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Elgiz BAYRAMOV Jüri : Prof. Dr. Okay ÇELEBİ : Prof. Dr. Elgiz BAYRAMOV : Doç. Dr. Ertan İBİKLİ Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde daha sonra kullanılacak ön bilgiler ve çalışmanın kapsamı verilmiştir. İkinci bölümde Schrödinger denkleminin bazı özel çözümleri ve bunların sağladığı bazı özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde operatörün spektrumu ve rezolventi incelenmiştir. Operatöre ait öz değerler bulunmuş ve Parseval eşitliği elde edilmiştir. Üçüncü bölümün sonunda operatörün saçılım verileri bulunmuş ve düz problem çözülmüştür. Dördüncü bölümde ise ters problem incelenmiştir. 1999 53 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Schrödinger operatörü, saçılım fonksiyonu, Wronskian, spektrum, resolvent, resolvent cümle, sürekli spektrum, diskret spektrum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE SCATTERING THEORY FOR THE SCHRÖDINGER OPERATOR WITH DISCONTINUOUS POTENTIAL. Yusuf GÖÇER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Mathematics Supervisor : Prof Dr. Elgiz BAYRAMOV Jury : Prof. Dr. Okay ÇELEBİ : Prof. Dr. Elgiz BAYRAMOV : Assoc. Prof. Dr. Ertan İBİKLİ This work contains four parts The introduction gives preliminary information to be used later and the contendt of the work. The second part concerns the special solutions for Schrödinger equation and some peculiarities which are suppliend by them. The third part examines the spectrum and resolvent of the operator. The eigenvalues are studied and the Parseval equation has been obtained. At the end of this part, the scattering date of the operator are find and is solved direct problem of scattering theory. The fourth part examines the inverse problem. 1999 53 pages KEY WORDS : Schrödinger operator, scattering function, Wronskian, spectrum, resolvent, resolvent sentence, continuous spectrum, discrete spectrum.