Bağdat şehı̇r popülasyonunda tüberküloz hastalığı rı̇sk faktörlerı̇ ı̇le ı̇nsan sı̇tomegalovı̇rüs epı̇demı̇yolojı̇sı̇ arasındakı̇ korelasyon
The correlation between tuberculosis disease risk factors and the human cytomegalovirus epidemiology in the city population of Baghdad
- Tez No: 834793
- Danışmanlar: PROF. DR. ORAL DÜZDEMİR, DR. LOQMAN JUMA TAWFİQ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızın amacı tüberküloz hastalığı (TB) ile sitomegalovirüs (CMV) arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Diğer çalışmalar Bağdat'ta tüberküloz hastalıklarının aynı korelasyonunu ve prevalansını araştırmıştır. Pozitif tüberküloz vakaları taranmış olup, CMV IgG ve IgM için pozitif sonuçlar bulunmuştur. Özel bir şerit kullanılarak, 100 pozitif TB vakasından 62'sinde CMV IgG (%62) ve 16'sında (%16) pozitif IgM olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubu ile ilgili olarak, 17'si IgG pozitif (%17) ve sadece 5'i IgM pozitif (%5) olmuştur. ELISA KIT'i ile, 100 pozitif TB vakasını, pozitif CMV IgG sonucu olan 65 vakayı (%65) ve pozitif IgM'si olan 17 vakayı (%17) incelenmiştir. Kontrol grubunda IgG antikorları pozitif olan 18 kişi (%18) ve sadece IgM pozitif vakaları olan 6 kişi (%6) söz konusu olmuştur. Bulgular, tüberkülozlu hastalar ile kontrol vakaları arasında anlamlı bir fark olduğunu (p< 0.001) göstermiştir. Tespit (TB) için en iyi prosedür, Ziehl Neelsen (ZN) ve Oramin O (AO) teknolojisi olmuştur. Şüpheli TB hastalarından rastgele 315 balgam örneği toplanmış olup, bulgular, doğrudan ZN boyası pozitif vakaların 50/315'e eşit olduğunu göstermiştir. Pozitif AO testi sayısı 72/315'tir. AO için duayrlılık %65 ve ZN için %54 olmuştur. Bu yüzden AO yöntemini kullanmak daha iyidir. İlaçların TB hastalığına direncinin belirlenmesi (GenoType MTBDRsI), moksifloksasin ve amikasin gibi ilaçlar için dirençli gen tedavilerini tanımlamanın en iyi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the relationship between tuberculosis disease (TB) and cytomegalovirus (CMV). Other studies investigated the same correlation and prevalence of tuberculosis diseases in Baghdad. Positive cases for tuberculosis were screened and positive results for CMV IgG and IgM were found. Using a special strip, it was found that in the 100 positive TB cases, 62 had positive results for CMV IgG (62%) and 16 had positive IgM (16%). Regarding the control group, 17 were IgG positive (17%) and only 5 were IgM positive (5%). By an ELISA KIT, we investigated 100 positive TB cases, 65 cases with positive CMV IgG results (65%), and 17 cases with positive IgM (17%). In the control group, there were 18 people with positive IgG antibodies (18%) and only 6 with IgM-positive cases (6%). The results showed that there is a significant difference (p< 0.001) between tuberculosis patients and control cases. The best procedure for the detection (of TB) was Ziehl Neelsen (ZN) and Auramine O (AO) technology. 315 sputum samples were collected randomly from suspected TB patients. The results showed that direct ZN stain-positive cases equaled 50/315. The number of positive AO tests is 72/315. The sensitivity for AO was 65%, and the sensitivity for ZN was 54%. So it is better to use the AO method. The determination of the resistance of drugs to TB disease (GenoType MTBDRsI) is the best method to describe resistant gene therapies for drugs such as moxifloxacin and amikacin.