Dynamic capacitated lot sizing problem optimization with reinforcement learning
  1. Tez No: 834799
  2. Yazar: FARUK ERDOĞAN BULDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖRSAN ÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüz hızlı tempolu üretim ve tedarik zinciri ortamlarında, kapasite kısıtları ve talep dalgalanmaları arasında üretim miktarlarını verimli bir şekilde yönetmek son derece önemlidir. Bu Yüksek Lisans tezi, bu zorluğun üstesinden gelmek için Pekiştirmeli Öğrenme'nin (RL) gücünden faydalanarak, geleneksel optimizasyon yaklaşımlarını yeniden tasarlamaktadır. RL, gelişmiş bir esneklik ve zeka sağlayarak, Dinamik Kapasiteli Lot Belirleme Problemi'ni (DCLSP) çözmek için uygulanmaktadır. Kapsamlı deneyler ve geleneksel yöntemlerle karşılaştırma sonuçları, RL tabanlı çerçevenin üstün performans sergilediğini, maliyetleri azalttığını ve üretim verimliliğini artırdığını göstermektedir. Bu araştırma, karmaşık üretim ortamlarında esnek karar verme süreçlerinin yeni bir çağını başlatırken, operasyon yönetimi alanında daha ileri çalışmalara kapı açmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's fast-paced manufacturing and supply chain landscapes, efficiently managing production quantities amidst capacity constraints and demand fluctuations is crucial. This MSc. thesis explores a cutting-edge solution to this challenge by harnessing the power of Reinforcement Learning (RL). Reinventing traditional optimization approaches, RL offers adaptability and intelligence to address the Dynamic Capacitated Lot Sizing Problem (DCLSP). Through extensive experimentation and comparison with conventional methods, our RL-based framework showcases superior performance, reducing costs and enhancing production efficiency. This research unlocks a new era of agile decision-making in complex manufacturing environments and opens doors to further advancements in operations management.