Avrupa'da İslamofobinin artmasının güvenlikleştirme teorisi kapsamında analizi
Theoretical analysis of the rise of Islamophobia in Europe in the framework of securitization theory
- Tez No: 834823
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, 11 Eylül ile birlikte popülerlik kazanan İslamofobi kavramının içeriği analiz edilerek, bahse konu olan kavramın tarihsel olarak hangi süreçlerden geçtiği ve hangi olaylar karşısında etkinliğinin arttığı incelenecektir. Bu kapsamda çalışma, İslam'a ve Müslümanlara karşı oluşturulan tehdit algılamaları ile İslamofobinin dönemsel tehdit değişkenliği ve bu değişimin sebeplerini ortaya koymaktadır. Çalışmada ayrıca İslamofobi kavramı Avrupa temelli incelenerek, Avrupa'da İslamofobiyi besleyen unsurlar altında aşırı sağın yükselmesi ve medya ele almaktadır. Son olarak çalışmanın temel çerçevesini oluşturan İslamofobinin güvenlik açısından incelenmesi, Kopenhag Okulu'nun Güvenlikleştirme teorisi ışığında değerlendirilmiştir. İslamofobi Avrupa'da bazı siyasi graplar tarafından benimsenmiş, bunun sonucunda ise Müslümanlar ayrımcı ve ötekileştirici uygulamalar ile karşı karşıya kalmıştır. İslam dini aşırılıkçı olarak nitelenerek terörizm ile ilişkilendirilmiştir. İslam'ın ve Müslümanların güvenlik tehdidi olarak algılanması için özellikle aşırı sağ partiler ve medya, göçmen karşıtı ve ırkçı politikalar ile gündem oluşturmuş ve Avrupa'da İslam'ın ve Müslümanların güvenlik tehdidi olduğu algısı özellikle medyada yaygın kabul edilir hale gelmiştir. Tezin temel problemi, İslam'ın ve Müslümanların tehdit olduğu algısının Avrupa'da, Avrupa toplumuna, sosyal refah sistemine, kültürüne, değerlerine ve normlarına karşı üretilen tehdit söylemlerinin gerçek bir tehditten daha ziyade güvenlikleştirici aktörler tarafından söylem yoluyla nasıl oluşturulduğunu, olaylar ve kavramlar üzerinden açıklamaktır. Bu sebep ile bu çalışmanın ana hipotezi, Avrupa'da İslamofobinin artmasının ve İslam'ın ve Müslümanların Avrupa'da bir tehdit olarak algılanmasının temel sebebi, Avrupa'daki ırkçı siyasetçiler ve medyanın, İslam'ı ve Müslümanları gerçeği yansıtmayan söylemsel bir tehdit olarak ileri sürmelerinden gelmektedir. Bu tezin amacı, Avrupa'da İslamofobi siyasetinin güvenlikleştirme yolu ile yaygınlığının arttığını göstermek ve söz edim yöntemi yolu ile oluşturulmuş güvenlik tehdidi unsurlarının bütün Müslüman kesimi için iddia edildiğini ve gerçek bir tehdidi oluşturmadığını ileri sürmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of Islamophobia, which gained popularity with the September 11 terrorist attacks, will be analyzed, and the historical processes it has gone through and the events that have contributed to its effectiveness will be examined. Within this scope, the study will examine the perceptions of threats created against Islam and Muslims, the temporal variability of Islamophobia as a threat, and the reasons behind this change. The study will also examine the concept of Islamophobia within a European context, focusing on the factors that fuel Islamophobia in Europe, including the rise of far-right movements and the role of media. Finally, the analysis of Islamophobia in terms of security, which will constitute the basic framework of the study, will be evaluated considering the Copenhagen School's securitization theory. Islamophobia has been adopted by Europe, resulting in discriminatory and othering practices against Muslims. Islam has been characterized by extremism and linked to terrorism. To perceive Islam and Muslims as security threats, particularly far-right parties and the media have created agenda by promoting anti-immigrant and racist policies, thereby convincing the receptive audience, namely Europe. The fundamental problem of the thesis is to explain, through events and concepts, how the discourses of threat against European society, the social welfare system, culture, values, and norms are constructed through discourse by securitizing actors rather than a real threat. This thesis aims to argue that the prevalence of Islamophobia in Europe has increased through securitization, but also argues that the security threat elements created through the speech act method are claimed for all Muslims and do not constitute a real threat.