Toplumsal ahlak açısından Hucurat Suresi'nin yorumu
The interpretation of Surah Hucurat in terms of social ethics
  1. Tez No: 834822
  2. Yazar: YASEMİN ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOBYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sosyolojinin ana konusu insan ve toplumdur. Din sosyolojisinin konusu ise sosyal bir varlık olan insanın, din ile toplum arasında doğan ilişkileri anlama ve açıklamaya çalışmasıdır. Temel bir toplumsal olgu olan din, muhataplarını iyiye ve güzele yönlendirme amacı gütmektedir. Çalışmamızın konusu, toplumsal ilişkilere dair evrensel ahlaki ilkeleri içeren Hucurat suresidir. Giriş ve iki ana bölümden oluşan çalışmamızda, öncelikle konumuzla ilgili genel, teorik ve kavramsal bilgiler verilmiştir. İlk bölümde sosyolojinin temel kavramları olan toplum, toplumsal normlar ve toplumsal değerler ayrıntılı bir şekilde açıklanmış ve İslam dininin ahlak tasavvuru ele alınmıştır. İkinci bölümde Hucurat suresi hakkında genel bilgilendirme yapılarak surenin ihtiva ettiği toplumsal-ahlaki normlar başlıklar altında incelenmiştir. Allah'a ve resulüne itaat ile başlayan surede, bireysel ve toplumsal ahlaki ilkeler vurgulanmış; alay etme, lakap takma, kötü zan (su-i zan), tecessüs, gıybet ve dedikodu gibi davranışların toplumsal düzen ve barışı bozduğu belirtilerek, söz konusu davranışlardan sakınılması istenmiştir. Bu araştırmanın amacı surenin hedeflediği erdemli ve medeni toplum modelini, içerdiği ahlaki kurallar çerçevesinde açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
The main subject of sociology is man and society. The subject of the sociology of religion is the human being as a social being, trying to understand and explain the relations between religion and society. Religion, which is a basic social phenomenon, aims to direct its interlocutors to the good and beautiful. The subject of our study is the Surah Hucurat, which contains universal moral principles about social relations. In our study, which consists of an introduction and two main parts, first of all, general, theoretical and conceptual information about our subject is given. In the first chapter, society, social norms and social values, which are the basic concepts of sociology, are explained in detail and the moral conception of the Islamic religion is discussed. In the second part, general information about the Surah Hucurat was given and the social-moral norms contained in the Surah were examined under the headings. In the surah, which begins with obedience to Allah and His Messenger, individual and social moral principles are emphasized; It was stated that behaviors such as mocking, nickname-taking, bad suspicion (su-i zan), scrutiny, backbiting and gossip disrupt the social order and peace, and it was requested to avoid such behaviors. The aim of this research is to explain the virtuous and civilized society model aimed at by the surah within the framework of the moral rules it contains.