Okul öncesi öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi uygulamalarına yönelik görüşleri
Opinions of preschool teachers on inclusive education practices
  1. Tez No: 834829
  2. Yazar: SEVGİ ACAR GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET EPÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi uygulamalarına yönelik görüşlerini belirlemektir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nitel araştırma desenlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 öğretim yılı bahar döneminde Siirt İli merkezinde anaokulu ve ilkokullarda görev yapan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Verilerin toplanması amacıylada 41 öğretmene ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın elde edilen veriler, içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin çoğu kaynaştırma eğitimi uygulamalarına yönelik hizmet içi eğitim almadığını belirtmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin hizmet içi eğitim almanın ve kaynaştırma öğrencisi ile ilk karşılaştıklarında gösterdikleri tutumların kaynaştırma eğitimi uygulamalarına yönelik olumlu katkılar sunduğu ifade edilmiştir. Okul öncesi öğretmenleri kaynaştırma eğitimi uygulamalarının gerekli olduğunu düşündüklerini fakat bazı sorunlarla karşılaştıklarını beyan etmiştir. Okul idaresinden öğrencilerin sınıflara dağılımına ve özel gereksinimi olan bireylerin sınıflara eşit şekilde dağıtılmalarına yönelik beklentilerinin olduğu belirtilmiştir. Ayrıca kaynaştırma eğitimine ihtiyacı olan öğrenci ile çalışma isteğinde oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the views of preschool teachers on inclusive education practices. Qualitative research method was used in this study. Phenomenology design, one of the qualitative research designs, was used. The study group of this research consists of preschool teachers working in kindergartens and primary schools in the city center of Siirt in the spring term of the 2022-2023 academic year. In order to collect data, 41 teachers were reached. As a data collection tool; A semi-structured interview form prepared by the researcher was used. The data obtained in the research were analyzed using content analysis. Most of the pre-school teachers stated that they did not receive in-service training on inclusive education practices. pre-school teachers stated that receiving in-service training and the attitudes they showed when they first met with the mainstreaming students contributed positively to the mainstreaming education practices. Preschool teachers stated that they thought inclusive education practices were necessary, but they encountered some problems. He stated that he had expectations from the school administration regarding the distribution of students to classes and the equal distribution of individuals with special needs to classes. In addition, it has been concluded that they are willing to work with students who need inclusive education.