Uluslararası rekabet gücü ve ihracat performansı ilişkisi: OECD ülkeleri üzerine bir analiz
The relationship between global competitiveness and export performance: An analysis on OECD countries
- Tez No: 834830
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İhracat ekonomik büyüme sürecinde özellikle gelişmekte olan ülkeler için önem arz etmektedir. Ülkeler ekonomik açıdan büyüme sağlayabilmek için ihracat performansı üzerinde etkisi olan faktörleri belirlemeye ve geliştirmeye ihtiyaç duymaktadır. Küreselleşmeyle birlikte ülkelere rekabet üstünlüğü sağlayan rekabetçi avantajlar ve faktörler değişmekte ve gelişmektedir. Bu durum ülkeleri ihracat performansına katkı sağlayan küresel rekabet faktörlerini tespit etmeye ve geliştirmeye yöneltmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı küresel rekabetçilik endeksi ve alt endeksleri (temel gereklilikler endeksi, etkinliği artırıcılar endeksi, yenilik ve gelişmişlik endeksi) ile ihracat performansı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada OECD ülkeleri için 2006-2019 dönemi yıllık verileri kullanılarak Genişletilmiş Ortalama Grup Tahmincisi ile heterojen panel veri analiz yapılmıştır. Analiz bulgularına göre, panel genelinde küresel rekabetçilik endeksi ve alt endeksleri ile ihracat performansı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Alt endekslerden etkinliği artırıcılar endeksinin ihracat performansı üzerindeki olumlu etkisinin diğer endekslere göre daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, OECD ülkelerinin öncelikle temel gereklilikler alanındaki iyileştirilmeleri sağlayarak, mal ve emek piyasalarının etkinliğini artıracak politikalar uygulayarak, finans piyasalarını geliştirerek, yüksek eğitim ve öğretimi destekleyerek, AR-GE harcamalarını artırarak, pazar paylarını büyüterek ihracat performanslarını yükseltebilecekleri öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Export is important in the economic growth process, especially for developing countries. Countries need to identify and develop the factors that have an impact on export performance to achieve economic growth. With globalization, competitive advantages and factors that provide competitive advantage to countries are changing and developing. This situation leads countries to identify and develop global competitive factors that contribute to export performance. In this context, the aim of this study is to examine the relationship between the global competitiveness index and its sub-indices (basic requirements index, efficiency enhancers index, innovation and sophistication index) and export performance. In this study, heterogeneous panel data analysis was performed with the Augmented Mean Group Estimator, using the annual data for the 2006-2019 period for OECD countries. According to the analysis findings, it has been determined that there is a significant and positive relationship between the global competitiveness index and its sub-indices and export performance throughout the panel. It has been determined that positive effect of the efficiency enhancers index, one of the sub-indices, on export performance is stronger than other indices. according to the results of the analysis, it is predicted that OECD countries can increase their export performance by first ensuring improvements in the field of basic requirements, implementing policies that will increase the efficiency of goods and labor markets, developing financial markets, supporting higher education and training, increasing R&D expenditures, and expanding their market shares.