Enerji tüketimi ve dışa açıklığın ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye örneği
The impact of energy consumption and outward openness on economic growth: The example of Turkey
  1. Tez No: 834831
  2. Yazar: NESLİHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de enerji tüketimi ve dışa açıklığın ekonomik büyüme üzerindeki etkisini Toda-Yamamoto nedensellik testi kullanarak 1990 ve 2021 dönemi için analiz etmektir. Toda-Yamamoto nedensellik testi sonuçlarına göre, gayrisafi yurtiçi hâsıla ve ticari dışa açıklık arasında çift yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiş olup, ekonomik büyümenin ticari dışa açıklığın nedeni olduğu üzerine kurulan hipotezler kabul edilmiştir. Ayrıca gayrisafi yurtiçi hâsıla ile enerji tüketimi arasında ise tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğuna ulaşılmış ve enerji tüketimin ekonomik büyümenin bir nedeni olduğu üzerine kurulan hipotez de kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effect of energy consumption and openness on economic growth in Turkey for the period of 1990 and 2021 using the Toda-Yamamoto causality test. According to the results of the Toda- Yamamoto causality test, it was found that there is a bidirectional relationship between gross domestic product and trade openness, and hypotheses based on the fact that economic growth is the cause of trade openness were accepted. In addition, it has been found that there is a one-way causality relationship between gross domestic product and energy consumption, and the hypothesis based on the fact that energy consumption is a cause of economic growth has also been accepted.