Effect of person-organization fit on affective commitment and turnover intention
Kişi-örgüt uyumunun duygusal bağlılık ve ciro niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 834837
  2. Yazar: SALEH MOHAMMED TAMHOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İyi çalışma koşulları, çalışanların aynı kuruluşta çalışmaya devam etmelerine neden olabilir. Günümüzde çoğu kuruluş, etkin bir şekilde çalışmak için verimli ve istikrarlı insan kaynaklarına ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, çalışanları elde tutmak, duygusal bağlılık (AC) ve işten ayrılma niyeti (TI) olmak üzere iki ana yönle ilgili stratejilerin uygulanmasını gerektirir. Bu çalışma, Irak şirketlerinde kişi-organizasyon uyumunun (PO) duygusal bağlılık (AC) ve işten ayrılma niyeti (TI) üzerindeki etkilerini test etmektedir. Çalışmanın katkısı, Irak şirketlerinde PO'nun AC ve TI üzerindeki etkilerini test etmek için literatüre analitik bir yöntem ekleyebilmesidir. Bu, Irak'taki farklı şirketler için geçerli olabilecek gelecekteki araştırmalar için kullanılabilir. Bu çalışma, Irak'ta plastik üretimi konusunda uzmanlaşmış altı orta ölçekli imalat firmasına uygulanmıştır. Çalışanlarının AC'sini iyileştirmek ve TI'larını azaltmak için farklı stratejiler benimsediler. Programları ve stratejileri, PO'nun hem AC hem de TI üzerindeki etkisine dayanmaktadır. Araştırmanın evreni 400 çalışandı. Bunlar şirketlerin üst düzey yöneticileri ve farklı pozisyonlarda çalışan çalışanlarıydı. Örneklem çekmek için rastgele örneklem yöntemi kullanıldı ve kullanılan örneklem büyüklüğü 218'di. Anket, PO, AC ve TI hakkında bilgi ve yanıtlayanlar hakkında demografik bilgi toplamak için kullanıldı. SSPS 17.0 yazılımı kullanılarak gerekli tüm istatistiksel testler ve analizler yapıldı. Bu çalışmanın sonuçları, genel olarak PO'nun AC üzerinde istatistiksel olarak pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu ve TI üzerinde negatif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çalışma, Irak'taki örnek şirketlerdeki PO'nun AC'yi artırabileceği ve TI'yi azaltabileceği sonucuna varıyor. Çalışma, tez sonuçlarının çalışma hipotezlerini desteklediği ve literatürle uyumlu olduğu sonucuna varmıştır. Çalışma, örnek şirketlerin PO'larını geliştirmek için stratejiler ve programlar uygulamaya devam etmeleri gerektiğini önermektedir. Ayrıca, çalışanlarının PO'larını iyileştirmek için, sonunda AC'lerini artıran ve TI'lerini azaltan başka yöntemler de ekleyebilirler.
Özet (Çeviri)
The good working conditions can lead workers to continue working in the same organization. Most organization today require efficient and stable human resources to perform effectively. However, keeping workers requires applying strategies related to two main aspects, which are affective commitment (AC) and turnover intention (TI). This study tests the effects of person-organization fit (PO) on affective commitment (AC) and turnover intention (TI) in Iraqi companies. The study contribution is that it could add to the literature an analytical method to test the effects of PO on AC and TI in Iraqi companies. That can be used for future research that may apply on different companies in Iraq. This study was applied on six medium size-manufacturing companies that are specialized in plastic production in Iraq. They have adopted different strategies to improve their employees' AC and reduce their TI. Their programs and strategies are based on the effect of PO on both AC and TI. The population of the study was 400 employees. They were the companies' top managers, and employees who are working in different positions. A random sample method was used to draw a sample, and the sample size used was 218. The questionnaire was used to collect information about PO, AC, and TI, and demographic information about the respondents. Using SSPS 17.0 software, all the necessary statistical tests and analyses were performed. The results of this study showed that, in general, PO has a statistically positive and significant effect on the AC, and negative and significant effect on TI. The study concludes that PO in the sample companies in Iraq can enhance the AC and reduce the TI. The study concludes that theses results support the study hypotheses, and in line with the literature. The study suggests that the sample companies should keep applying strategies and programs to improve their PO. They may also add other methods to improve their employees' PO, which by the end increase their AC and reduce their TI.