Tarihi Sivas konakları'nın plan şemaları bağlamında korunmuşluk düzeylerinin belirlenmesi/düzenlenmesi
Evaluation of the conservation status of historical Sivas mansions
  1. Tez No: 834843
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSU ULUKAVAK HARPUTLUGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Sivas İlinde yer alan ve günümüzü kadar ulaşabilen az sayıdaki geleneksel konaklar ele alınmıştır. Çalışmanın amacı; incelenen olan konakların plan şemalarının özgün değerlerinin ve mevcut durumlarının karşılaştırılması ve restorasyon süreçlerinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda, konakların mevcut durumu belgelenmiş, konakların incelenmesi yapılmış, sözlü- yazılı kaynaklar taranmıştır. Elde edilen sonuçlar kapsamında konutların korunmuşluk düzeyleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis traditional houses in Sivas province that can be reached until today are discussed. Purpose of the study; The current situation of the houses in question, revealing data on their original state, restoration processes, evaluation and developing these suggestions by interviewing people who lived before. In this context, the current situation of the five houses has been documented, the houses have been examined, the oral and written sources have been scanned and their current state has been determined. Within the scope of the results obtained, evaluations were made about the conservation levels of the houses.