Devrek yöresinde sosyo-kültürel değişim bağlamında dini bayramlar ve ritüeller
The religious holidays and rituals in the context of sociocultural change in Devrek region
- Tez No: 834868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DİRİMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dini bayramlar ve ritüeller özellikle geleneksel toplumlar için önem arz etmektedir. Kültürün yaşaması ve yaşatılması için dini bayramlar ve ritüellerin de yaşatılması, sürdürülmesi gerekmektedir. Toplumlar için önemli görülen bu olgular geçmişten günümüze değişiklik göstermektedir. Toplumda birçok yapıyı değiştiren ve dönüştüren modernizm sosyo-kültürel yapıda da değişime neden olmuştur. Toplumsal birlikteliği sağlayan dini bayramların sosyo-kültürel işlevi de modernizmin etkisiyle azalmıştır. Bu durum eskiden topluca gerçekleştirilen dini bayramların günümüzde bireyselliğe dönüşmesine neden olmuştur. Modernleşme ile birlikte gerçekleşen sosyolojik ve ekonomik değişimler toplumun kültüründe çoğalmasına fayda sağlarken bazı ritüellerin de yok olmasına neden olmaktadır. Doğum, ölüm ve evlilik gibi geçiş ritüellerinde bu durum daha belirgindir. Toplumları birleştirici işleve sahip olan ritüellerin, kültür aktarımında da önemli bir yeri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Religious holidays and rituals are especially sigtificant for conventional societies. Religious holidays and rituals are needed to be kept alive and maintained so as to survive and be kept alive for culture. These facts considered crucial for societies vary from past to present. Modernism changing and transforming many structures in society has also caused a change in the socio-cultural structure. Also, the socio-cultural function of religious holidays which provide social unity has decreased with the influence of modernism. This situation has caused religious holidays used to be held collectively to turn into individualistic at the present. Sociological and economic changes occured with modernization also cause some rituals to dissappear while they benefit to the shrink in culture of society. This situation is more evident in transition rituals such as birth, death and marriage. Rituals having a function of unifying societies also have significant position in cultural transmission.