Dondurulmuş derinsu pembe karidesi (parapenaeus longirostis)'in muhafazası sırasında oluşan kalite değişimlerinin incelenmesi
The Investigation of the quality conversion in frozen dipwater pink shrimp (parapenaeus longirostris) during the storage time
- Tez No: 83488
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DONDURULMUŞ DERİNSU PEMBE KARİDESİ {Parapenaeus longîrostris )'NİN MUHAFAZASI SIRASINDA OLUŞAN KALİTE DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Onur HASALTUNTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Selçuk SEÇER 1999, Sayfa :43 Jüri: Prof.Dr.SeIçuk SEÇER Jüri: Prof J)r.Nuray KOLSARICI Jüri: Doç. Dr. Fikri AYDIN Bu araştırma ile derinsu pembe karidesi (Parapenaeus tongirostris)'nin butun, başsız ve gSvde olarak tüketilen 3 formamın kalite özelliklerindeki değişim - 18°Cde 10 aylık depolama suresince belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan karideslerin elde edilmesi İçin geçen avcılık suresi kısa tutulmuş ve avlanmayı takiben yakalanan karidesler kontrollü bir şekilde işlenmiştir. Çalışmada morfometrik analizlerle derinsu pembe karidesinin tür özellikleri araştırılmış, taze derinsu pembe karidesinde yapılan kimyasal kompozisyon analizleriyle kurumadde, protein, yağ ve kul düzeyleri belirlenmiştir. Bütim,başsız ve gSvde karides gruplarının hiçbirinde pH değerleri, Tiyobarbuturik asit sayısı (TBA), trhnetflamin-azotu (TMA-N) miktarları ve toplam uçucu nitrojenli bileşiklerin miktarları (TVB-N) bozulma smuianna ulaşmamış, ideal tfiketilebilirlik değerleri arasında bulunmuştur, %1.25'lik metabisulflt çözeltisi ile muamele, -40°Cde şoklama, sırlama ve polietilen torbalarda muhafaza, ürünlerin iyi kalite özelliklerine sahip olmasında etkili olmuştur. Duyusal değerlendirme sonucunda butun, başsız ve gSvde karides gruplarından, gövde karidesin beğenisi 10 aylık depolama suresince en iyi kalitede bulunmuş ve bu sonuç fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları ile uyum göstermiştir. Bütün karides grubu ise duyusal değerlendirme sonucunda en az beğeniyi alan grup olmuştur. Sonuç olarak, örneklerin avlanmasından dondurulmasına kadar geçen surenin kaliteyi olumlu yönde etkilediği, tekneden işletmeye nakle kadar soğutma kurallarının tam olarak gerçekleştirilmesi ve nitelikli bir dondurma teknolojisinin uygulanması ile karideslerin 10 aylık depolama sonucunda iyi kalite özellikler göstereceği tespit edilmiştir. 1999,43 sayfa ANAHTAR KELİMELER :Dondurulmuş Derinsu Pembe Karidesi, Soğuk Muhafaza, Depolama Suresi, Sırlama, Kalite Analizleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION OF THE QUALITY CONVERSION IN FROZEN DIP WATER FINK SHRIMP (Parapenaeus longirostris) DURING THE STORAGE TIME Onur HASALTUNTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prof.Dr. Selçuk SEÇER 1999, Page: 43 Jury: Prof.Dr.Selçuk SEÇER Jury: Prof.Dr.Nuray KOLSARICI Jury: Assoc.Prof.Dr. Fikri AYDIN In this study the change of dip water pink shrimp (Parapenam hmga-ostris) in the quality features of its 3 forms consumed headless, the body during the storing period at -18°C for 10 months. In order to have these shrimps, the hunting period has been shortened and the shrimps caught following this period have been processed in a close control. In the study the species features of the dip water pink shrimp has been searched and the dry materials, protein, ash and oil levels have been detected with the chemical composition analysis of the fresh dip water shrimp. In neither groups of whole, headless or body shrimps, the amounts of pll values, tiobarbutiric acid reactive material (TUA), the amounts of trimetUamm-nitrogen (TMA-N) and the mounts of total volatile compounds with nitrogen (TV1İ-JN) has not exceed the limits of spoiling and they have been considered between the ideal consuming values. A process with %1.2S metabisutst solution, a shock of -40°C, glazing and protecting in polietUen bags has been effective in the good quality of the products. In the result of the perceptive evaluation, among whole, headless and body shrimps, body shrimp has been considered having the best quality and tins result has been in confirmation with the results of the physical and chemical analyses. The whole shrimp group has not been approved enough in the result of the perceptive evaluation. Consequently, it has been drawn out that the shrimps resulted in a good quality by the duration of the samples from the hunting time to the freezing time having positive effects on the quality, realising the cooling rules completely from the boat to the establishment and applying a qualified freeze system together with the 10 month storing period. 1999, page 43 KEY WORDS: Fniz.cn dip water pink shrimp {Parapenaeus longirostris), cold storage, Storing period, fila/.ing, Quality analyses.