Türkiye'de fizik eğitimi alanında bilgisayar destekli öğretim ile ilgili yapılan akademik tez çalışmaları: bir literatür analizi
Academic thesis studies on computer assi̇sted instruction in physics education in Turkey: A literature analysis
  1. Tez No: 834886
  2. Yazar: GÜLDEN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİL YILMAZ SENEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de bilgisayar destekli öğretim ile fizik eğitimi alanında yapılan akademik tez çalışmalarının incelenmesi ve bu çalışmaların genel durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'de fizik eğitimi alanında yapılmış 43 yüksek lisans ve 10 doktora tezi olmak üzere 53 çalışma incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden tarama modeliyle gerçekleştirilmiş bir çalışmadır. Tezler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Tez İnceleme Formu”kullanılarak incelenmiştir. Verilerin analizinde MS-Excel kullanılmış, elde edilen bulgular frekans, yüzde oranları içeren grafik ve tablolarla sunulmuştur. Yapılan inceleme sonucunda fizik eğitiminde BDÖ ile ilgili yapılan ilk çalışmaların 1990' lı yılların sonlarında yapıldığı ve bu alanda yapılan çalışmaların 2008-2015 yılları arasında yoğunlaştığı ve en fazla çalışmanın Çukurova Üniversitesinde yapıldığı belirlenmiştir. Çalışmalarda araştırmacıların sıklıkla nicel yöntem ve yarı deneysel desen tercih ettiği belirlenmiştir. Araştırmacıların daha çok kendi çalıştıkları okullarda (f=1, %25), 41-60 (f=17, 32) kişilik gruplarla çalışmayı tercih ettikleri tespit edilmiştir. Çalışmaların ağırlıklı olarak 9 sınıf (f=12, %21) öğrencileriyle, 12 ders saati (f=11, %20) süren uygulamalarla, kuvvet ve hareket konusu öğretiminde yapıldığı belirlenmiştir. Tez çalışmalarının sıklıkla araştırmacı tarafından yürütüldüğü, çalışmalarda animasyon ve benzetim içeren hazır yazılımların tercih edildiği görülmüştür. Tezlerde en fazla incelenen değişkenlerin başarı ve tutum olduğu, veri toplama aracı olarak başarı testi (f=42, %42) ve tutum ölçeği kullanıldığı (f=22, %21), uygulamaların başarı (f=42, %42) ve tutumu (f=11, %12) olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmacıların BDÖ' i sıklıkla geleneksel yöntemi destekleyen bir araç olarak kullandığını fakat bu durumun araştırmacılar tarafından BDÖ yöntemi olarak ifade ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu alanda yeni çalışma yapacak araştırmacılar için daha titiz çalışmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the academic thesis studies in the field of computer aided education and physics education in Turkey and to determine the general situation of these studies. Within the scope of the study, 53 studies, including 43 master's and 10 doctoral theses, made in the field of physics education in Turkey were examined. The research is a study carried out with the screening model, one of the qualitative research methods. Theses were examined using the“Thesis Review Form”developed by the researcher. MS-Excel was used in the analysis of the data, and the findings were presented with graphics and tables containing frequencies and percentages. As a result of the examination, it was determined that the first studies on CAI in physics education in Turkey were made in the late 1990s, and the studies in this field were concentrated between 2008 and 2015, and the most studies were done in Çukurova University. It was determined that researchers often preferred quantitative methods and quasi-experimental designs in. It has been concluded that researchers often use CAI as a tool to support the traditional method, but this situation is expressed by the researchers as the CAI method. More rigorous studies are recommended for researchers who will conduct new studies in this field .