Bariatrik cerrahi operasyonu geçirmiş bireylerin diyet ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Investigation of diet and quality of life ofindividuals who have performed bariatricsurgery
- Tez No: 834897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM PERSİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Obezite ve obeziteye bağlı metabolik bozukluklar yüksek morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Bariatrik cerrahi, morbid obezlerde vücut ağırlığı kaybı ile komorbiditenin iyileştirilmesinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Cerrahi sonrası beslenme süreci de tedavide önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, bariatrik cerrahi operasyonu geçirmiş olan bireylerin beslenme durumlarının, diyet ve yaşam kalitelerinin araştırılması olarak belirlenmiştir. Çalışma, 25 Ağustos-25 Kasım tarihlerinde operasyon sonrası rutin kontroller için Dr. HE Kliniğine başvuran, bariatrik cerrahi operasyonu geçirmiş 109 bireyin (K: %78,9, E:%21,2) katılımıyla yürütülmüştür. Veriler, katılımcı bilgi formu kullanarak toplanmıştır. Bu forma ek olarak diyet kalitesinin belirlenmesinde kullanılan NAR ve MAR skorunun hesaplanması için 3 günlük besin tüketim kaydı ve Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Kötü, orta ve iyi diyet kalitesine sahip bireylerin oranı sırasıyla; %52,3, %43,1 ve %4,6 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity and obesity-related metabolic disorders are associated with high morbidity and mortality. Bariatric surgery is a highly effective treatment modality in morbidly obese patients to improve body weight loss and comorbidity. Nutritional process after surgery also plays an important role in the treatment. The aim of this study was to investigate the nutritional status, diet and quality of life of individuals who had undergone bariatric surgery. The study was conducted by Dr. for routine check-ups after the operation on 25 August-25 November. It was conducted with the participation of 109 individuals (F: 78.9%, M: 21.2%) who applied to the HE Clinic and had undergone bariatric surgery. Data were collected using a participant information form. In addition to this form, 3-day food consumption record and Quality of Life Scale were used to calculate the NAR and MAR scores, which are used to determine diet quality. The proportion of individuals with poor, moderate and good diet quality, respectively; 52.3%, 43.1% and 4.6%.