Beyânü'l-Hak (inceleme, tahlili, fihrist, seçme yazılar)
Investigations of the magazine Beyânü'l-Hak, index, selected texts
- Tez No: 834900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1305
Özet
Cemiyet-i İlmiye-i İslâmiye'nin yayın organı olan Beyânü'l-Hak, 5 Ekim 1908 ile 4 Kasım 1912 (Miladi) tarihleri arasında haftalık olarak neşredilmiş bir mecmuadır. Bu tez çalışmasında Beyânü'l-Hak mecmuasının 182 sayısının tamamı incelenmiş, yazar isimlerine ve konularına göre fihristi çıkarılmıştır. Tez girişle birlikte beş bölümden müteşekkildir. Giriş bölümünde II. Meşrutiyet devrine kadar Türk basını, ayrıca II. Meşrutiyet devri matbuatı ve bunlar arasında Beyânü'l-Hak mecmuasının yeri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde 1908-1912 yılları arasında neşredilen 182 sayının şekil ve içerik özellikleri, yazar kadrosuyla ilgili bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde yazar adlarına ve konularına göre fihrist bulunmaktadır. Dördüncü bölümde Beyânü'l-Hak mecmuasından seçilmiş metinler yer almaktadır. Beşinci bölüm ise sonuç yazısı ve kaynakçadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beyânü'l-Hak, the publication organ of the Cemiyet-i İlmiye-i Islamiye, is a weekly magazine published between 5 October 1908 and 4 November 1912 (Gregorian). In this thesis, all 182 issues of the Beyânü'l-Hak journal were examined and an index was prepared according to the names of the authors and their subjects. The thesis consists of five chapters with an introduction. In the introduction, the Turkish press until the Second Constitutional Era, the press of the Second Constitutional Era and the place of the Beyânü'l-Hak journal among them are emphasized. In the second part, the form and content features of 182 issues published between 1908-1912 and information about the writer staff are given. In the third section, there is an index according to the names and subjects of the authors. In the fourth chapter, selected texts from the Beyânü'l-Hak journal are included. The fifth chapter consists of the conclusion and bibliography.