Sulama sularının tuz, sodyum ve oksijen seviyelerinin biber bitkisi (Capsicum annuum) verim ve kalite özellikleri ile toprağa etkilerinin belirlenmesi
Effects of irrigation water salt, sodium and oxygen levels on pepper plant (Capsicum annuum) yield and quality properties and soil characteristics
- Tez No: 834899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ERSİN TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kullanılabilir suyun az olması ve farklı kalite seviyeleri bu suların kalitelerine göre uygun yerlerde kullanılması gerekliliğini beraberinde getirmiştir. Bu amaçla bitkilere ve toprağa zarar vermeden potansiyel suyun düşük niteliklerini ve birçok farklı yönde kullanma imkanlarını araştırmak önemlidir. Mevcut suyu ölçerken ve sınıflandırırken dikkate alınması gereken birçok kriter olmasına rağmen, tuzluluk ve sodyum seviyesi sulama suyu sınıflandırmasında en önemli iki kriterdir. Tuzluluk, iletkenlik (EC) kullanılarak derecelendirilirken, sodyum, sodyum soğurma oranı (SAR) kullanılarak sayısal olarak temsil edilmektedir. Günümüzde Çözünmüş Oksijen (DO) de bir başka önemli parametre olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, her kategori üç farklı uygulama düzeyinden oluşan üç farklı kategori incelenmiştir. Bu çalışmada üç farklı EC seviyesi, üç farklı SAR seviyesi ve üç farklı çözünmüş oksijen seviyesi kullanılmıştır ve bunların büyüme, verim, bitki su tüketimi, klorofil içeriği, yapraklar, gövde ve kök ağırlıkları, toprak ve yaprak iyonları, toprak üzerindeki etkileri ECe ve SAR içeriği ve pH seviyeleri belirlenmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenmiştir. EC uygulamalarında, Çalışma, EC düzeylerindeki artışın verimi, bitkilerin biyokütlesini, yaprak ve kök ağırlıklarını, yaprak sayısını, yaprakların klorofil içeriğini ve bitki su tüketimini azalttığını bulunmuştur. EC uygulamaları ayrıca yaprak ve toprakların iyon birikimini de arttırmıştır. SAR uygulamaları, verimde, bitkilerin biyokütlesinde, yaprak ve kök ağırlıklarında, yaprak sayısında önemli bir farklılık göstermedi, ancak bitki su tüketiminde önemli bir azalmaya neden oldu, ancak SAR uygulamaları, yaprak ve toprakta özellikle Ca ve K'da iyon birikimini azalttı. SAR uygulamalarının artmasıyla topraktaki Na artmış ancak yapraklardaki Na çok fazla farklılık göstermemiştir. Çözünmüş oksijen uygulamalarında Bitkiler yüksek verim, bitki biyokütlesi, kök ağırlıkları ve yapraklarda yaş ve kuru ağırlık gösterirken, yaprakların klorofil içeriğini olumsuz etkilemiştir. DO uygulamaları yaprakların ve toprağın iyon birikimini etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
The low amount of usable water and its different quality levels has brought the necessity of using these waters in suitable places according to their quality. For this purpose, it's important to investigate the lower qualities of the potential water and the possibilities of using it in many different directions without harming the plants and soils. Although there are many criteria to consider when measuring and classifying available water, salinity and sodium level are two of the most important in irrigation water classification. Salinity is graded using conductivity (EC), whereas sodium is represented numerically using sodium absorption rate (SAR). Dissolved Oxygen (DO) is now another important parameter to consider. In this study, three different categories were studied, with every category consisting of three different application levels. In this study, three different levels of EC, three different SAR levels, and three different levels of dissolved oxygen were used and their effect on growth, yield, plant water consumption, chlorophyll content, leaves, branch, and root weights, soil and leaf ions, soil ECe and SAR content and pH levels was determined. The resulting results are summarized as follows. In EC treatments, Study found the increase in EC levels decreased the yield, biomass of the plants, leaf and root weights, leaves number, chlorophyll content of the leaves, and plant water consumption. EC treatments also increased the ion accumulation of leaves and soils. SAR treatments didn't show a significant difference in yield, the biomass of the plants, leaf and root weights, leaves number but caused a considerable reduction in plant water consumption, but SAR treatments decreased ion accumulation of leaves and soil especially Ca and K. Na in the soil increased with the increase of SAR treatments but Na in leaves didn't show much difference. In dissolved oxygen treatments, Plants showed high yield, plant biomass, root weights, and leaves wet and dry weights, but negatively affected the chlorophyll content of the leaves. DO treatments didn't affect the ion accumulation of leaves and soil.