Çocuklarda sütur atma işlemi sırasında oluşan ağrı ve korkuya kaleydoskop kullanmanın etkisi
The effect of kaleidoscope on pain and fair during suturing in children
- Tez No: 834910
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, çocuk acil servisine sütur işlemi için başvuran4-12 yaş grubundaki çocukların korku ve ağrı düzeyine kaleydoskopun etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma türünde yapılmıştır. Örneklem büyüklüğü toplamda 112 olarak hesaplanmıştır. Veriler“Bilgi formu”,“Children'sFearScale (CFS), Wong Baker Ağrı Skalası, Kaleydoskop ve Kronometre”ile toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare, t testi, korelasyon analizi ve Krusskal Wallis testi ile değerlendirilmiştir. Çocukların %60,7'si erkek olup yaş ortalaması 7,75 ± 2,79 yıldır. Hastaneye geliş nedenleri baş ya da uzuv yaralanmalarıdır. İşlem öncesi çocukların demografik değişkenler, korku ve ağrı puan ortalamaları benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental research to determine the effect of kaleidoscope on the fear and pain levels of children aged 4-12 years who applied to the pediatric emergency department for suturing. The sample size was calculated as 112 in total. Data were collected with“Information form”,“Children's Fear Scale (CFS), Wong Baker Pain Scale, Kaleidoscope and Stopwatch”. The data were evaluated by percentage, mean, standard deviation, chi-square, t test, correlation analysis and Krusskal Wallis test in computer environment. Of the children, 60.7% were male and the mean age was 7.75 ± 2.79 years. The reasons for hospitalization were head or limb injuries. Demographic variables, fear and pain mean scores of the children were similar before the procedure (p>0.05).