Baba bebek bağlanması ve etkileyen faktörler
Father infant attachment and affecting factors
- Tez No: 834909
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, baba-bebek bağlanması ve etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini Mersin İli, Silifke İlçesi Taşucu ASM'de kayıtlı bebek ve onların babaları oluşturmuştur. Örneklemin büyüklüğü bağımlı değişken olan Baba-Bebek Bağlanması ölçeği kullanılarak, bağımsız değişkenlerin yer aldığı bebek-baba bilgi formundaki özelliklere göre bağımlı değişkeni etkileyen faktörler belirlenmiştir. Bu istatistiksel değerler baz alındığında %95 güç için belirlenen örneklem büyüklüğü 78 olarak hesaplanmıştır (𝛼:0.05). Bu çalışmada kriterlere uygun 78 babaya anket yöntemi ile ulaşılmıştır. Veriler 15.09.2022- 15.01.2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler çözümlenirken ve ölçeklerde sürekli yapıdaki verilerin istatistiği yapılırken ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri kullanılmıştır. Kategorik değişkenleri tanımlarken ise frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine father-infant attachment and the factors that influence it. The study was descriptive and cross-sectional. The study sample consisted of infants and their fathers registered in Taşucu FMC (Family Health Center) in the Silifke district of Mersin province. The size of the sample is determined by the Father-Infant Attachment Scale, which is the dependent variable, and the factors that affect the dependent variable according to the characteristics in the Infant-Father Information Form, which includes the independent variables. Based on these statistical values, the sample size for 95% power was calculated as 78 (𝛼:0.05). In this study, 78 fathers who met the criteria were reached by questionnaire method. Data were collected between 15.09.2022 and 15.01.2023. The mean, standard deviation, minimum and maximum values were used while analyzing the data and making the statistics of the continuous data on the scales. Frequencies and percentages were used to define categorical variables.