Çocuğun velayetine ilişkin yargı kararlarının hukuk kültürü bağlamında değerlendirilmesi
Assessment of judicial decisions regarding child custody in the context of legal culture
- Tez No: 834915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
“Çocuğun Velayetine İlişkin Yargı Kararlarının Hukuk Kültürü Bağlamında Değerlendirilmesi”başlıklı bu tez hukuk kültürü perspektifinden çocuğun velayetine ilişkin yargı kararlarını incelemektedir. Mevzuat ve yargı pratiği arasındaki uyuşmazlık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçektir. Özellikle hukukun tanımı, amacı, hukuku anlamlandırma, hukukun kültürel ve ideolojik boyutu gibi gerçekler bir ülke sınırları içerisinde tatbik edilen hukuku anlamlandırabilmemiz ve doğru bir şekilde inceleyebilmemiz için oldukça önemlidir. Biz de bu amaçla birinci bölümde kültür, hukuk kültürü, iktibas ve kanunlaştırma gibi kavramları açıklayıp, inceledikten sonra ikinci bölümde velayete ilişkin yargı kararları özelinde hem bu yargı kararlarını ilk bölümde ortaya koymaya çalıştığımız kavramsal çerçeve ile incelemeye çalışacak hem de hukuktan ne anlamamız ve bu kavramı nasıl tanımlamamız gerektiği hususunda bir sonuca varmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Assessment of Judicial Decisions Regarding Child Custody in the Context of Legal Culture”, examines judicial decisions regarding child custody from the perspective of legal culture. The inconsistency between legislation and judicial practice is a fact that we cannot ignore in our country as well as in the rest of the world. In particular, facts such as the definition of law, its purpose, making sense of law, and the cultural and ideological dimensions of law are very important for us to make sense of the law applied within the borders of a country and to analyze it correctly. For this purpose, after explaining and examining the concepts such as culture, legal culture, reception, and enactment in the first part, we will try to analyze these judicial decisions in the second part with the conceptual framework that we tried to put forward in the first part, and what we should understand from law and how this concept should be explained, and we will try to conclude that how we should define it.